Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Českou Nobelovu cenu dostane virolog Jan Svoboda

Profesor Jan Svoboda vlevo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Jan Svoboda vlevo | foto: Volodymyr Stepanets

Virolog Jan Svoboda, který objasnil životní cyklus virů vyvolávajících rakovinu, byl dnes kabinetem Petra Nečase nominován na Národní cenu vlády za vědeckou činnost. Rada pro výzkum, vývoj a inovace vybírala ze čtrnácti kandidátů, jejichž jména shromáždila k 30.červnu společnost Česká hlava.

Virus chřipky se v buňce množí hned poté, co do ní pronikne. Zcela jinou taktiku používá tzv. retrovir. Díky speciálnímu chemickému klíči nenápadně otevře stěnu buňky a vklouzne dovnitř. Tam pak čeká na vhodnou příležitost, aby se mohl začít kopírovat.

Přestože utajený host je schopen vyvolat například i rakovinu, vědci zatím přesně nevědí, co podněcuje a doslova provokuje retrovir k množení. I přes tuto nejistotu netrvalo dlouho a nenápadný návštěvník dostal nálepku - Pozor, smrtelně nebezpečný.

Právě o objasnění životního cyklu retrovirů se zasloužil profesor Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Patří k nim především HIV a viry vyvolávající zhoubné bujení (rakovinu). Objevil také reverzní transkripci, což je proces, pomocí kterého tyto viry přepisují svůj genom do podoby dvouřetězcové DNA a tu pak začleňují do chromosomu hostitelské buňky.

Za tyto objevy byla udělena Nobelova cena a laureáti uváděli Svobodu jako osobnost, která měla tuto cenu také sdílet. Vzhledem k situaci v komunistickém Československu to prý nebylo možné. Jde tedy o vědce nejvyšší mezinárodní třídy. Jeho přínosy se dalekosáhle využívají v medicíně.

Vláda uděluje Národní cenu Česká hlava za mimořádné výsledky dosažené při vědeckém výzkumu od roku 2005. Cena je dotována milionem korun. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o ní hovoří jako o české Nobelově ceně.

Oceněný musí být státním občanem České republiky. K laureátům ceny patří například chemik Antonín Holý. Podílel se na vývoji léků, které mimo jiné pomáhají pacientům s nemocí AIDS, žloutenkou a rakovinou.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...