20. října 2010 15:25 Lidovky.cz > Relax > Věda

Českou Nobelovu cenu dostane virolog Jan Svoboda

Profesor Jan Svoboda vlevo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Jan Svoboda vlevo | foto: Volodymyr Stepanets

Virolog Jan Svoboda, který objasnil životní cyklus virů vyvolávajících rakovinu, byl dnes kabinetem Petra Nečase nominován na Národní cenu vlády za vědeckou činnost. Rada pro výzkum, vývoj a inovace vybírala ze čtrnácti kandidátů, jejichž jména shromáždila k 30.červnu společnost Česká hlava.

Virus chřipky se v buňce množí hned poté, co do ní pronikne. Zcela jinou taktiku používá tzv. retrovir. Díky speciálnímu chemickému klíči nenápadně otevře stěnu buňky a vklouzne dovnitř. Tam pak čeká na vhodnou příležitost, aby se mohl začít kopírovat.

Přestože utajený host je schopen vyvolat například i rakovinu, vědci zatím přesně nevědí, co podněcuje a doslova provokuje retrovir k množení. I přes tuto nejistotu netrvalo dlouho a nenápadný návštěvník dostal nálepku - Pozor, smrtelně nebezpečný.

Právě o objasnění životního cyklu retrovirů se zasloužil profesor Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Patří k nim především HIV a viry vyvolávající zhoubné bujení (rakovinu). Objevil také reverzní transkripci, což je proces, pomocí kterého tyto viry přepisují svůj genom do podoby dvouřetězcové DNA a tu pak začleňují do chromosomu hostitelské buňky.

Za tyto objevy byla udělena Nobelova cena a laureáti uváděli Svobodu jako osobnost, která měla tuto cenu také sdílet. Vzhledem k situaci v komunistickém Československu to prý nebylo možné. Jde tedy o vědce nejvyšší mezinárodní třídy. Jeho přínosy se dalekosáhle využívají v medicíně.

Vláda uděluje Národní cenu Česká hlava za mimořádné výsledky dosažené při vědeckém výzkumu od roku 2005. Cena je dotována milionem korun. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o ní hovoří jako o české Nobelově ceně.

Oceněný musí být státním občanem České republiky. K laureátům ceny patří například chemik Antonín Holý. Podílel se na vývoji léků, které mimo jiné pomáhají pacientům s nemocí AIDS, žloutenkou a rakovinou.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.