Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci budou mapovat zvířata v konžské divočině

Kongo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Tým českých vědců v neděli odlétá do Konga mapovat populaci zvířat v pralese na jeho severozápadní hranici s Gabonem. Míří do oblasti, která je dosud divočinou, v budoucnu však do ní vstoupí těžaři dřeva. Poznatky z expedice přispějí k přípravě migračních koridorů pro zvířata. „Češi na projektu spolupracují se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF),“ řekl zoolog Tomáš Jůnek.

Během první, osmidenní, etapy umístí 60 ze 180 plánovaných fotopastí. „Čím více se pralesy lidem otevřou, tím rychleji zvířata mizí. Prales je doslova vyjídán. Mechanismus teoreticky známe, nemáme ale dostatečné informace o stavu fauny ani z rezervací, natož z krajiny kolem. Proto je urgentní tato data získat dříve, než dřevaři prales lovcům zpřístupní cestami. My ještě vyrážíme do míst, kam se lze dostat jen po řekách nebo stezkách zvířat, ale s mačetou,“ řekl Jůnek k jednomu z hlavních cílů expedice i procesu takzvané defaunace. 

Na projektu se podílejí vědci z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity, ZOO Liberec a organizace Save-Elephants. Finančně expedici podpořil Nadační fond Neuron na podporu vědy v rámci Expedice Neuron.

Vědci s terénními pracovníky WWF zaznamenají také pobytové stopy ohrožených pralesních slonů a lidoopů - zatímco počty slonů decimuje obchod se slovinou, gorily čelí chorobám, včetně eboly.

„Nyní je období sucha, ‚šikovná‘ doba pro instalování fotopastí. Znovu přijedeme v srpnu či v září a potřetí za rok,“ uvedl Jůnek. První výsledky z aktuální etapy by podle něj měl WWF dostat už koncem letošního roku. Data pak chtějí odborníci využít k prosazení a tvorbě koridorů mezi chráněnými územími. Po začátku těžby totiž hrozí i to, že chráněná území oddělí pásma, v nichž některá zvířata nepřežijí.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?