Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci budou v Senegalu více pečovat o antilopy

Mladý samec antilopy Derbyho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladý samec antilopy Derbyho | foto: Pavel Brandl

PRAHA Vědci z České zemědělské univerzity (ČZU) budou moct zvýšit péči o kriticky ohrožené antilopy Derbyho. Dohodu o spolupráci na záchranném programu této antilopy uzavřelo Česko v Senegalu v květnu.

K tomu v Praze podepsali prováděcí smlouvu náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, rektor České zemědělské univerzity (ČZU) Jiří Balík a zástupci spolku Derbianus. 

Chov antilop

Chov populace antilopy Derbyho, která se z původních šesti jedinců rozrostla na současnou téměř stovku zvířat, řídí tým ze zemědělské univerzity. Její vědci sdružení v Derbianusu se věnují záchraně jedné z největších antilop již 15 let. Stádo je chováno v oplocených rezervacích Bandia a Fathala na západě Senegalu.

Vědci každoročně identifikují nově narozená mláďata, sestavují reprodukční stáda z vybraných jedinců, vedou plemennou knihu, studují ekologii a chování antilop. Věnují se také vzdělávání Senegalců i Čechů.

Na poklesu populace antilopy se podepsalo pytláctví, zábor území pro pastvu dobytka a další lidské aktivity. Antilopy se ve volné přírodě vyskytují jen v senegalském národním parku Niokolo Koba v počtu nižším než 200 jedinců. Ještě v roce 1990 byl jejich počet odhadován na tisíc kusů, většina žila v parku Koba a přilehlé oblasti Falémé.

Antilopa Derbyho

Neziskový spolek plánuje příští rok „obojkovat“ volně žijící jedince, aby získal informace o ekologii antilop Derbyho v přírodě, sezónních pohybech a preferovaném prostředí v rámci národního parku. „Věříme, že uzavření této smlouvy nám pomůže při realizaci jednotlivých aktivit,“ uvedla výzkumná koordinátorka týmu Pavla Hejcmanová.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
PASSIVE TECHNICAL HELPDESK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 33 000 Kč