25. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci budou v Senegalu více pečovat o antilopy

Mladý samec antilopy Derbyho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladý samec antilopy Derbyho | foto: Pavel Brandl

PRAHA Vědci z České zemědělské univerzity (ČZU) budou moct zvýšit péči o kriticky ohrožené antilopy Derbyho. Dohodu o spolupráci na záchranném programu této antilopy uzavřelo Česko v Senegalu v květnu.

K tomu v Praze podepsali prováděcí smlouvu náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, rektor České zemědělské univerzity (ČZU) Jiří Balík a zástupci spolku Derbianus. 

Chov antilop

Chov populace antilopy Derbyho, která se z původních šesti jedinců rozrostla na současnou téměř stovku zvířat, řídí tým ze zemědělské univerzity. Její vědci sdružení v Derbianusu se věnují záchraně jedné z největších antilop již 15 let. Stádo je chováno v oplocených rezervacích Bandia a Fathala na západě Senegalu.

Vědci každoročně identifikují nově narozená mláďata, sestavují reprodukční stáda z vybraných jedinců, vedou plemennou knihu, studují ekologii a chování antilop. Věnují se také vzdělávání Senegalců i Čechů.

Na poklesu populace antilopy se podepsalo pytláctví, zábor území pro pastvu dobytka a další lidské aktivity. Antilopy se ve volné přírodě vyskytují jen v senegalském národním parku Niokolo Koba v počtu nižším než 200 jedinců. Ještě v roce 1990 byl jejich počet odhadován na tisíc kusů, většina žila v parku Koba a přilehlé oblasti Falémé.

Antilopa Derbyho

Neziskový spolek plánuje příští rok „obojkovat“ volně žijící jedince, aby získal informace o ekologii antilop Derbyho v přírodě, sezónních pohybech a preferovaném prostředí v rámci národního parku. „Věříme, že uzavření této smlouvy nám pomůže při realizaci jednotlivých aktivit,“ uvedla výzkumná koordinátorka týmu Pavla Hejcmanová.

ČTK