Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci vědí, jak mutuje DNA bakterií

Interiér bakterie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér bakterie. | foto: www.mpi-bremen.deReprofoto

NOVÉ HRADY Akademické a univerzitní centrum v jihočeských Nových Hradech se může pochlubit objevem, který se zapíše do dějin mediciny. Zjistili totiž, jak se bakterie přizpůsobují vnějším vlivům a stávají se například imunní vůči antibiotikům.

Tým řízený vedoucím oddělení struktury a funkce proteinu novohradského centra Rüdigerem Ettrichem jako první na světě popsal na atomární úrovni jeden z mechanismů, kterým se bakterie dokáží geneticky přeměňovat a bránit proti nejrůznějším vnějším vlivům.

I když k praktickému využití v medicině má objev jednoho z mechanismů této přeměny ještě daleko, výsledek výzkumu může být důležitým krokem k pochopení chování bakterií. To by lidem umožnilo, aby v budoucnu dokázali přeměnu těchto jednobuněčných organismů ovlivnit. A to jak při léčbě různých onemocnění, tak třeba v genetice.

Mutace bakterií vědce fascinuje. „Schopnost přeměny bakterií je obrovská. Jako byste byl vrcholový sportovec a vaše děti už by se rodily kvůli ještě rychlejšímu běhu se třemi nohami,“ uvedl včera Ettrich, když objev svého týmu představil.

Mechanismus genové mutace u bakterií byl vědcům dosud skrytý. „My víme, jak genetická přeměna bakterií funguje, podobně jako můžeme znát jízdní vlastnosti auta, a přitom nevědět, jaký má motor. Ale když budeme chtít automobil zkopírovat, musíme se dostat i k motoru,“ vysvětluje LN Ettrich.

Právě v tom podle něj spočívá podstata objevu, na kterém se podílel desetičlenný tým vědců. Ti našli „motor“, s jehož pomocí bakterie přebírají určitou genetickou informaci z vnějšího prostředí, takzvaně ji vtahují dovnitř a dále s ní pracují. Dokážou se pak přizpůsobit vnějším vlivům a například právě odolávat účinkům antibiotik a dalších léčiv. Objevem jednoho z mechanismů, kterým bakterie manipulují s genetickou informací, dali vědci v Nových Hradech prostor k dalšímu výzkumu, třeba hledání účinných látek, které dokážou tuto přeměnu ovlivnit a zvýšit účinnost léčiv.

„To je velmi složitý a dlouhodobý proces, jehož výsledek neumíme předjímat,“ upozorňuje Ettrich. Ve vědeckém světě má výzkum obrovský ohlas. Rüdiger Ettrich byl pozván, aby o svém objevu přednášel na výroční konferenci Proteinové společnosti v americkém San Diegu. „Pozvánka k přednášce se dá přirovnat k účasti na mistrovství světa, na které se musí účastníci kvalifikovat v konkurenci desítek tisíc světových vědců,“ říká ředitel Ústavu fyzikální biologie Jihočeské univerzity Dalibor Štys.Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!