130 let

Speciální zobrazovací metoda vědcům umožnila nahlédnout do nitra tyčinkovitého mikroba. Krystalky magnetitu, které společně vytvářejí nimiaturní kompas, jsou červené. Žlutou barvu mají jejich obaly. Ty se spolu s částicemi magnetitu vážou na zelené vlákno, které představuje jakousi kostru bakterie. | foto: www.mpi-bremen.deReprofoto

Čeští vědci vědí, jak mutuje DNA bakterií

Věda
  •   19:10
NOVÉ HRADY - Akademické a univerzitní centrum v jihočeských Nových Hradech se může pochlubit objevem, který se zapíše do dějin mediciny. Zjistili totiž, jak se bakterie přizpůsobují vnějším vlivům a stávají se například imunní vůči antibiotikům.
Tým řízený vedoucím oddělení struktury a funkce proteinu novohradského centra Rüdigerem Ettrichem jako první na světě popsal na atomární úrovni jeden z mechanismů, kterým se bakterie dokáží geneticky přeměňovat a bránit proti nejrůznějším vnějším vlivům.

I když k praktickému využití v medicině má objev jednoho z mechanismů této přeměny ještě daleko, výsledek výzkumu může být důležitým krokem k pochopení chování bakterií. To by lidem umožnilo, aby v budoucnu dokázali přeměnu těchto jednobuněčných organismů ovlivnit. A to jak při léčbě různých onemocnění, tak třeba v genetice.

Mutace bakterií vědce fascinuje. „Schopnost přeměny bakterií je obrovská. Jako byste byl vrcholový sportovec a vaše děti už by se rodily kvůli ještě rychlejšímu běhu se třemi nohami,“ uvedl včera Ettrich, když objev svého týmu představil.

Mechanismus genové mutace u bakterií byl vědcům dosud skrytý. „My víme, jak genetická přeměna bakterií funguje, podobně jako můžeme znát jízdní vlastnosti auta, a přitom nevědět, jaký má motor. Ale když budeme chtít automobil zkopírovat, musíme se dostat i k motoru,“ vysvětluje LN Ettrich.

Právě v tom podle něj spočívá podstata objevu, na kterém se podílel desetičlenný tým vědců. Ti našli „motor“, s jehož pomocí bakterie přebírají určitou genetickou informaci z vnějšího prostředí, takzvaně ji vtahují dovnitř a dále s ní pracují. Dokážou se pak přizpůsobit vnějším vlivům a například právě odolávat účinkům antibiotik a dalších léčiv. Objevem jednoho z mechanismů, kterým bakterie manipulují s genetickou informací, dali vědci v Nových Hradech prostor k dalšímu výzkumu, třeba hledání účinných látek, které dokážou tuto přeměnu ovlivnit a zvýšit účinnost léčiv.

„To je velmi složitý a dlouhodobý proces, jehož výsledek neumíme předjímat,“ upozorňuje Ettrich. Ve vědeckém světě má výzkum obrovský ohlas. Rüdiger Ettrich byl pozván, aby o svém objevu přednášel na výroční konferenci Proteinové společnosti v americkém San Diegu. „Pozvánka k přednášce se dá přirovnat k účasti na mistrovství světa, na které se musí účastníci kvalifikovat v konkurenci desítek tisíc světových vědců,“ říká ředitel Ústavu fyzikální biologie Jihočeské univerzity Dalibor Štys.



Autor: Marek Kerles