Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci vyvinuli průlomový lék proti agresivní formě rakoviny prsu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Vědci z výzkumného centra ve Vestci u Prahy vyvinuli nový lék proti jedné z nejagresivnějších forem rakoviny prsu. Nádorové buňky donutili k apoptóze, tedy ke spáchání sebevraždy. Přípravek s názvem MitoTam už absolvoval laboratorní a preklinické testy. Na letošek je naplánováno zahájení klinického testování.

Nový přípravek je modifikací již dříve proti rakovině prsu používaného léku Tamoxifen. Zatímco tento lék působil jen na určitý typ rakoviny, nová forma podle předběžných výsledků umí zničit nádorové buňky i nejagresivnějších typů rakovin, které staršímu léku odolávaly. V Česku trpí přibližně 20 procent všech pacientek právě touto agresivní formou.

Oncoprotein Her2 (červená barva) je lokalizován v mitochondriích (zelená barva)...

Oncoprotein Her2 (červená barva) je lokalizován v mitochondriích (zelená barva) HER2 pozitivních buněk rakoviny prsu.

Kateřina Rohlenová, hlavní autorka publikace o nové protirakovinné látce.

Kateřina Rohlenová, hlavní autorka publikace o nové protirakovinné látce.

Vědci z výzkumného centra BIOCEV se zaměřili na zvýšenou citlivost nové látky na mitochondrie nádorových buněk, tedy v podstatě na jejich buněčné elektrárny. Novou látkou vyřadí zdroj energie pro nádorovou buňku a ta pak sama „spáchá sebevražu“.

Lék čeká testování

V této chvíli se tedy může nový přípravek českých vědců pod vedením profesora Jiřího Neužila přesunout do fáze klinického testování. Nejprve se bude zjišťovat, jestli není přípravek pro člověka nějakým způsobem toxický.

V dalších dvou fázích testování se počítá už s větším počtem účastníků a s mezinárodním přesahem. Celý proces převedení do praxe sice nebude otázkou měsíců, ale vědci jsou optimističtí. „Dosavadní výsledky ukazují, že MitoTam má velmi dobrou perspektivu stát se účinnou protirakovinnou látkou,“ říká Kateřina Rohlenová, mladá vědkyně z Biotechnologického ústavu AV.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...