Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hawking: Chce-li lidstvo přežít, mělo by si během 1000 let najít novu planetu k životu

Stephen Hawking | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stephen Hawking | foto: Reuters

OXFORD Pokud lidstvo přežije vzestup umělé inteligence, dopady změn klimatu nebo hrozbu jaderného terorismu, tak to neznamená, že zůstane bez domova, řekl Stephen Hawking v úterý ve svém proslovu před studentskou unií na Oxfordské univerzitě.

Věhlasný teoretický fyzik zašel až tak daleko, že lidstvu stanovil 1000 let jako mezní termín pro nalezení nové planety k osídlení. Hawking věří, že pokud lidstvo zůstane na planetě Zemi delší dobu, tak mu hrozí vyhynutí. Vědci objevili více než 4600 možných planet k obydlení, z nichž 2300 planet je již potvrzených.

„Musíme se vydat do vesmíru, je to služba pro budoucí generace. Nemyslím si, že přežijeme dalších tisíc let, aniž bychom se nevydali za hranice naší křehké planety,“ dodal cambridgeský profesor. Během své hodinové přednášky publiku sdělil, že konec světa může urychlit samo lidstvo tím, v jakém nezadržitelném tempu využívá přírodních zdrojů.

Jeho ze široka pojatý proslov se dotkl původu vesmíru, Einsteinovy teorie relativity, teorie superstrun, mluvil také ale o různých mýtech vzniku lidské populace a Bohu. „Ačkoliv se zdá tato vytyčená výzva obrovská, je úžasné být naživu a dělat výzkum v teoretické fyzice. Naše ponětí o vesmíru se v průběhu posledních let velice zlepšilo a já jsem šťastný, pokud jsem k tomu aspoň trochu přispěl, “ řekl Hawking. „Opustit planetu Zemi je naší největší nadějí na přežití,“ dodal. věda

Hawking upřesnil, že ještě před tím, než bude mít lidstvo šanci se přemístit, bychom měli vyřešit potenciální hrozbu v podobě technologií. V rozhovoru pro BBC v roce 2014 sdělil, že vývoj plně umělé inteligence by mohl zapříčinit zkázu lidstva. „Jakmile člověk zkonstruuje velmi dobrou umělou inteligenci, může se pak sama dále vyvíjet, až ve vývoji předběhne pomalou biologickou evoluci. Lidé ji nebudou moci konkurovat a budou tak nahrazeni,“ řekl Hawking.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Vydavatel Pivo, Bier & Ale Pavel Borowiec a ředitel Budvaru Jiří Boček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Vydavatel Pivo, Bier & Ale Pavel Borowiec a ředitel Budvaru Jiří Boček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Vydavatel Pivo, Bier & Ale Pavel Borowiec a ředitel Budvaru Jiří Boček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...