Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Co chutná dětským jazykům

Rozdílné chutě. Podle výzkumu dánských vědců chlapci preferují výraznější příchutě než dívky – sladké i kyselé.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozdílné chutě. Podle výzkumu dánských vědců chlapci preferují výraznější příchutě než dívky – sladké i kyselé. | foto: Lidové noviny

Téměř devět tisíc souprav na testování chuti s detailním návodem rozeslal po tamních školách jeden dánský výzkumný tým. Děti si svou chuť odzkoušely během hodin přírodopisu. Zároveň vyplnily dotazník s údaji o tom, co jedí a co jim chutná.

Jak žáci, tak i učitelé přistoupili k testování s překvapivým zájmem a získaná data jsou nečekaně kvalitní. Vedoucí projektu Bodil AllesenHolmová z Kodaňské univerzity konstatovala, že projekt přinesl celou řadu překvapivých zjištění.

Prokázalo se například, že dívky mají podstatně lepší chuť než chlapci. Jejich jazyky jsou o poznání citlivější jak na sladké, tak i na kyselé. Ke kyselé chuti byly dívky vnímavější o desetinu, u sladké dokonce o pětinu. Přitom nebyl mezi hochy a děvčaty pozorován rozdíl v počtu chuťových pohárků na jazyku. Lepší chuť dívek má zřejmě kořeny v -tom, jak jejich mozek zpracovává chuťové vjemy z jazyka.

Velkým překvapením bylo zjištění, že každé třetí dítě by dalo přednost neslazeným nápojům před slazenými. Děti měly během testu hodnotit chuť deseti vzorků nápoje, které se lišily jen sladkostí a kyselostí. Polovina dětí sice hodnotila jako nejlepší nejsladší vzorek, ale třetina dala nejvyšší známku vzorku bez cukru.

„Nápoje pro děti a mládež nemusí být vždycky sladké,“ říká Bodil Allesen-Holmová. „Preference sladkých nápojů může vyvěrat i z toho, že jsou na ně děti prostě zvyklé.“

Ve srovnání s dívkami tíhnou chlapci k preferenci silných chutí. Dávali nejvyšší známky jak nejsladším, tak i nejkyselejším vzorkům. Asi 70 procent malých Dánů se přiznalo, že nejradši mají rybí maso.

S věkem se chuti dětí mění
Starší děti jsou v rozlišování chutí výrazně úspěšnější. K největší změně dochází ve věku třináct až čtrnáct let. V tomto období roste citlivost na kyselé. Ve stejném věku zároveň klesá obliba sladkých chutí. Zároveň děti přestávají být vybíravé v jídle. Zdá se, že obliba kyselých chutí a ústup vybíravosti v jídle jdou ruku v ruce. Nejméně zmlsané jsou děti, které mají rády kyselé.

Studie odhalila i krajové rozdíly v dětských chutích. Nejlépe vyvinutou chuť prokázaly děti ze severu Dánska. Ostatní dánské školáky výrazně trumfly v citlivosti na kyselou chuť a jejich převaha byla patrná i v citlivosti jazyka na sladké. Důvod rozdílu není jasný.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.