9. září 2018 6:52 Lidovky.cz > Relax > Věda

Databáze letokruhů pomáhá datovat nálezy dubového dřeva v Česku

Dub (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dub (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO S přesností na jeden rok dokážou vědci datovat nálezy dubového dřeva v Česku za posledních 2000 let. Slouží jim k tomu časová řada letokruhů, kterou postupně rozšiřují odborníci z Mendelovy univerzity v Brně. Obsahuje 4000 záznamů z živých stromů, historických dřevěných konstrukcí, archeologických nálezů a subfosilních, tedy dosud nezkamenělých vzorků dřeva.

Možnosti takzvané dendrochronologie v Česku chtějí vědci díky novému tříletému grantu 3,4 milionu korun rozšířit dál do minulosti, oznámil mluvčí univerzity Filip Vrána. Mezi lety 133 a 5000 před naším letopočtem mají totiž několik mezer.

Na počátku aktuální dendrochronologické řady byl výběr dubu jako nejvhodnějšího stromu. „V archeologickém materiálu je hrozně moc dubu, jde o trvanlivé dřevo. Dub je trvanlivý ve styku se zemí, ideální pro vodní stavby, přístavní zařízení, piloty mostů, základové rošty pod věžemi, studnami. Používal se i pro drtivé množství českých zvonových stolic na kostelích,“ uvedl Michal Rybníček z Ústavu nauky o dřevě Mendelovy univerzity.

Vědci začali tak, že v lesích odebrali vzorky ze stovky dubů a získali letokruhy za posledních 250 let. Databázi živých stromů pak porovnávali a kombinovali s historickými vzorky a archeologickými nálezy.

„Postupným napojováním letokruhových sekvencí z historických konstrukcí, archeologických vykopávek a subfosilního dřeva se nám podařilo vytvořit chronologii bez přerušení až do roku 133 před naším letopočtem. Vznikla tak ucelená řada, kterou má jen několik států v Evropě,“ uvedl Rybníček.

Odborníci pomáhají s datací historických dřevěných konstrukcí a vykopávek. „Interpretaci už řeší archeologové. My určíme rok, kdy byly stromy pokáceny. Většinou to odpovídá i roku, kdy bylo dřevo použito na stavbu dané konstrukce,“ uvedl Rybníček.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.