15. června 2010 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Depresí po porodu trpí také otcové, ukazuje nový výzkum

Tatínek s miminkem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatínek s miminkem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Radost z narození dítěte je u některých matek přehlušena vyčerpáním, nespavostí a podrážděností provázenými pocity strachu a úzkosti. Diagnóza bývá v takových případech jasná – poporodní deprese. Podle některých lékařů postihují každou dvacátou matku. Podle jiných odborníků jsou příznaky poporodní deprese mnohem častější a lze je pozorovat na každé čtvrté matce.

Psychické problémy matky začínají často už dávno před porodem a mnohdy přetrvávají ještě dlouho po porodu. Deprese neničí život jen matce. Dopadá i na dítě. Matka postižená depresí má problémy s vytvořením pevného vztahu ke svému dítěti. Projevuje se to například horší péčí. Matky s depresí si se svým dítětem méně hrají, méně mu vyprávějí, čtou nebo zpívají. V extrémních případech mohou dítěti dokonce ublížit.

Úskalí rodičovství
Nejnovější studie amerických pediatrů Jamese Paulsona a Sharnail Bazemoreové z Eastern Virginia Medical School zveřejněná prestižním lékařským časopisem Journal of the American Medical Association hledá odpověď na otázku, zda a nakolik propadají poporodním depresím i otcové. Podle jejich závěrů trpí depresí před narozením potomka i po něm každý desátý otec. Jako nejkritičtější se jeví období od tří do šesti měsíců po porodu, kdy propadá depresi každý čtvrtý otec.

Příčiny depresí žen během těhotenství a po porodu jsou často připisovány dramatickým hormonálním změnám, kterými organismus matky prochází. Přesný mechanismus vzniku této závažné poruchy však není znám. Podle některých lékařů jde o pozůstatek obranného mechanismu, který jsme zdědili po zvířecích předcích.

Více informací si přečtěte v úterním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!