5. ledna 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Do Česka se vrací vědec z Německa. Díky dotacím z unie

Laboratoř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř | foto: Shutterstock

BRNO Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR získal od Evropské unie dotaci 31 milionů korun na rozvoj lidských zdrojů. Díky dotaci se do Brna po 12 letech vrátí vědec Vladislav Krzyžánek, jenž se věnuje elektronové mikroskopii a v poslední době působil v Münsteru v Německu.

Peníze poslouží také na vzdělávání a mezinárodní spolupráci, oznámili akademici v tiskové zprávě.

Na projektu ústav spolupracuje s fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií na brněnské technice. Čerpání peněz potrvá tři roky. Kromě návratu českého vědce dotace umožní organizovat vzdělávací semináře, zvát hostující zahraniční vědce a rozvíjet spolupráci s akademickou a průmyslovou sférou.

Projekt za půl miliardy

Ústav přístrojové techniky se věnuje hlavně výzkumu v oblasti magnetické rezonance, elektronové mikroskopie, využití laserů a měření a zpracování biosignálů. Loni ústav začal v Brně budovat nové laboratoře pro nanotechnologický výzkum.

ČTĚTE TAKÉ:

Projekt nazvaný Aplikační a vývojové laboratoře pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií (ALISI) bude stát 433 milionů korun, zhruba 85 procent částky poskytla Evropská unie.

Návrat úspěšných českých vědců a příchod perspektivních zahraničních výzkumníků patří k prioritám Jihomoravského kraje. Už několik let kraj finančně přispívá univerzitám milionovými částkami na angažmá zahraničních vědců. Loni začal kraj podporovat také firmy, které pro své výzkumné programy chtějí získat experty ze zahraničí.

ČTK, Lidovky.cz