Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Do kosmu míří rumunská raketa. Vyzvedne ji balón

Raketa Helen při nakládání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketa Helen při nakládání | foto: ARCAReprofoto

KONSTANCE, RUMUNSKO/PRAHA Netradiční příspěvek k vývoji raketových nosičů pro levnější cesty do vesmíru se chystá v nejbližších dnech vyzkoušet rumunská společnost ARCA.

Raketa nazvaná Helen se má pomocí velkého horkovzdušného balónu zahřívaného slunečním zářením (podle konstruktérů největšího svého typu) dostat do výšky přibližně 18 kilometrů nad zemský povrch. Až tam má dojít k zážehu raketových motorů vícestupňového nosiče, který by měl na oběžnou dráhu donést pouzdro s kamerou. Datum startu zatím nebylo oznámeno. I proto, že jednou z podmínek je dobré počasí.

Tentokrát to vyjde?

"Nejde o první pokus o vyžití tohoto postupu," říká český odborník na kosmonautiku Antonín Vítek. Ovšem všechny dosavadní snahy (např. v USA v 50. letech) dokázaly zatím jenom většinu konstruktérů přesvědčit o tom, že potíže s kombinací strojů lehčích vzduchu a raket nestojí za to.

První problémem je bezpečnost takového zařízení. Zavěsit raketu plnou výbušného paliva – v podstatě mnohatunovou "bombu" - pod balón vydaný napospas větru je nepochybně riskantní. Tuto obtíž rumunská nevládní organizace Aeronautics and Cosmonautics Romanian Association (ARCA), která s nápadem přišla, obchází tím, že raketu Helen i balón nejprve odveze loď rumunského námořnictva z přístavu Konstanca daleko na Černé moře. Naložení na palubu proběhlo 31. října.

Gravitací proti nestabilitě
Další velkou komplikací podvěšení raketového nosiče pod balón je jeho stabilizace a nasměrování správným směrem. Tradiční odpalovací rampy poskytují v okamžiku zážehu motorů velmi stabilní oporu, o montgolfierách (balón na horký vzduch, jaký používá ARCA) to ovšem neplatí.

Rumunským řešením je využít ke stabilizaci rakety zemskou gravitaci. Aby efekt přitažlivosti na raketu Helen zvýšili, rozhodl se rumunský tým (šéfem je Dumitru Popescu) vícestupňový nosič rozdělit a spojit pouze kabelem. Jednotlivé stupně jsou tedy navázány jako korálky na šňůrce.

V první fázi raketového letu tedy za sebou první stupeň potáhne (kromě nákladu) také stupně druhý a třetí. Jednotlivé stupně se tak budou postupně oddělovat "přestřihnutím šnůrky". Nákladem prvního letu je pouzdro s kamerou, které se má vrátit na padáku zpět na zemský povrch.

Let bude vůbec prvním startem některého z uchazečů o Google X Lunar Prize dotovanou celkem 30 miliony dolarů.

O průběhu experimentálního letu vás budeme informovat.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?