22. října 2014 8:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Fotosoutěž Věda je krásná ukazuje neviditelný svět

Těší mě Lecterová (Josef Arnošt). Na snímku je 4 milimetry velká samička... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těší mě Lecterová (Josef Arnošt). Na snímku je 4 milimetry velká samička... | foto: vedajekrasna.cz

PRAHA Přírodní vědy mohou být krásné a estetické. I letos se o tom můžete přesvědčit díky soutěži Věda je krásná, kterou už šestým rokem pořádá Přírodovědecká fakulta UK v Praze. Soutěží se nejen ve fotografiích, ale i v ilustracích a videích s vědeckou tematikou.

Snímky v objevitelské kategorii mohou posílat i zájemci z řad veřejnosti, stačí se zaregistrovat na webu prirodovedci.cz. Snímky mohou dokumentovat odbornou práci v terénu, v laboratoři či cokoliv jiného spjatého s přírodovědným bádáním.

Pro širokou veřejnost je i kategorie Instagram - novinka letošního ročníku, která je tematicky vymezena podobně jako objevitelská kategorie, ale je určena pro snímky z mobilních telefonů a tabletů.

V ostatních kategoriích (Vědecká fotografie, Vědecká mikrofotografie, Vědecká ilustrace, Virtuální příroda, Příroda ve filmu) se soutěže mohou účastnit zaměstnanci a studenti Karlovy univerzity. Uzávěrka letošního ročníku soutěže je 2. listopadu 2014.

Můžete i hlasovat

Vedle zasílání vlastních snímků může kdokoliv také hlasovat o vítěznou fotografii v divácké kategorii přímo na webu vedajekrasna.cz, a to až do 23. listopadu. Na této adrese také najdete podrobná pravidla soutěže.

Ve fotogalerii představujeme výběr soutěžních snímků z předchozích ročníků - podívejte se.

Bo v oku Limy (Petr Jan Juračka). Na snímku je Lima, jeden ze čtyř koní...
Mandelbulb (Ondřej Karlík). Třírozměrný analog známé Mandelbrotovy množiny,...
Když chumelí výtrusy (Aleš Buček). Díky světelnému zdroji umístěnému za...
Argas persicus (Jana Bulantová). Klíšťák zhoubný (Argas persicus) patří ke...

O vítězích v ostatních kategoriích rozhodne odborná porota, v níž zasedne například vítěz prvních dvou ročníků Martin Černý, mikrofotograf Fraantišek Weyda, specialista na vědeckou fotografii Petr Jan Juračka, ředitel Academia Film Olomouc Matěj Dostálek nebo vedoucí fotografického oddělení MAFRA Michal Růžička.

Vítězné snímky budou vyhlášeny 15. prosince na Vánočním koncertu Přírodovědecké fakulty UK v aule Karolina. Jejich autoři získají finanční odměnu, vítěz objevitelské kategorie dostane věcný dar od společnosti Olympus.

Jak na to?

Pokud chcete soutěžit v objevitelské kategorii, zaregistrujte se na webu prirodovedci.cz. Do soutěže Věda je krásná se budete přihlašovat prostřednictvím tam uvedené e-mailové adresy. Při registraci vyplníte registrační formulář, poté vám přijde e-mail s odkazem pro ověření e-mailové adresy.

Pro účast v soutěži Instagram není registrace povinná, pro hlasování o snímcích v ostatních kategoriích postačí facebookový účet.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 33 000 - 37 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz