Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Internet Explorer 6: prohlížeč na scestí

Internet Explorer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet Explorer. | foto: MicrosoftReprofoto

Na sklonku srpna uběhne osm let od doby, kdy světlo světa poprvé spatřil webový prohlížeč IE ve verzi 6. I po takové době se stále drží na mnoha počítačích, což podle některých brzdí rozvoj webu jako takového.

Internet Explorer 6 je nativním prohlížečem Windows XP. Tento systém, jakkoli je starý, se stále těší oblibě mnoha lidí. Pochvalují si jej jak korporátní klienti, tak uživatelé notebooků a netbooků. A právě zde je zakopán pes příčiny, proč se IE 6 stále těší takové oblibě – Microsoft totiž neintegroval modernější verze prohlížeče do servisních balíčků z obavy před případnými soudními spory a regulačními zásahy evropských institucí. Uživatelé tak musí mít povoleny automatické instalace nebo si nainstalovat novější verzi sami. Naopak ve firmách bývá tento upgrade mnohdy znemožněn – administrátoři mají systémy vyladěny pro "šestku" a přechod na něco jiného by pro ně znamenal práci navíc.

V Evropě tak IE 6 používá zhruba 10 % uživatelů, celosvětově se toto číslo podle různých statistik odhaduje až na jednu pětinu. A proč se o tom mluví jako o problému? Důvodů je vícero – jedním z největších je bezpečnost. Ačkoli tento prohlížeč dostal nejednu záplatu řešící mnohdy závažná bezpečnostní rizika, pokud s ním budete navštěvovat stránky s "problematickým obsahem" (porno, warez, etc.) přímo si říkáte o napadení počítače, které útočníkům usnadňuje silné sepětí mezi prohlížečem a systémem.

Internet Explorer 6.0

Další problém spočívá v samotném zobrazovacím jádře, které je zastaralé, má problémy nebo vůbec nepodporuje moderní technologie a už vůbec si nedělá hlavu s mnohými všeobecně uznávanými standardy.

Pro mnoho webových vývojářů to znamená schizofrenní situaci: bylo by pro ně nejlepší zastaralé techniky opustit, což jim ale vysoký tržní podíl nepovolí. Proto své stránky upravují tak, aby běželi i v IE6. Vyžaduje to však více času a úsilí. Nutnost vzdát se nejmodernějších technologií pak brzdí rozvoj webu.

Jen největší a nejsilnější hráči mohou najít odvahu tento bludný kruh rozetnout a patří mezi ně například Facebook. Ostatní volí opatrnější přístup: při zobrazení svých stránek varují, že IE 6 je zastaralý prohlížeč, který neplánují do budoucna podporovat – činí tak například YouTube a z českých serverů Živě.cz.

Další tažení proti "šestce" spočívá v mnoha webech, které vysvětlují, proč je tento prohlížeč vhodnější nahradit novějším. Za všechny jmenujme Kill IE6, Bring Down IE6 nebo IE6 Must Die.
Toto tažení vyvolává i ojedinělé protireakce, většinou humorného rázu. Můžete se tak setkat například s iniciativou Save IE6, která vysvětluje výhody a požaduje, aby se standardy W3C přizpůsobily prohlížeči. Ze všech výroků vyberme jediný, který dobře podtrhuje humorný nádech výzvy: "Jako webdesignér jsem placený od hodiny a optimalizace webů pro IE 6 tvoří značnou část mojí práce. Pokud tento prohlížeč zanikne, dostanu se do problémů a pravděpodobně nebudu schopen dále splácet hypotéku."

Proč však existuje tolik výzev k přechodu, když by stačilo počkat, až se situace vyřeší sama přirozeným vývojem? To podle všeho jen tak nepřijde: Windows XP jsou stále velmi populární a ani příchod nových Windows 7 nic nezmění, protože domácí uživatelé nebudou upgradovat kvůli hardwarové náročnosti a možným problémům s ovladači, ti korporátní zase nechtějí opouštět ověřená řešení.

Je tak v nejlepším zájmu každého jednotlivce, aby se postaral o bezpečnost svého počítače a nebránil v rozvoji webových technologií přechodem na modernější browser.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!