Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jaderná energetika zažívá renesanci. Díky zájmu obnovila Plzeň obor

Velín jaderné elektrárny Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velín jaderné elektrárny Temelín. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PLZEŇ Díky celosvětové renesanci jaderné energetiky a vzrůstající poptávce po kvalitních inženýrech obnovila Západočeská univerzita v Plzni po 15 letech magisterský obor stavba jaderně energetických zařízení, řekl Jiří Polanský ze strojní fakulty.

"Záměrem nebylo pouhé vzkříšení jaderné specializace, ale vytvoření moderního studijního oboru, který posluchače seznamuje s nejnovějšími trendy, konstrukcemi i materiály," dodal.

Polanský uvedl, že nový obor má zatím pouze čtyři přihlášené studenty, ale přesto se letos otevře. "Vinou je zřejmě nedostatečná propagace. Teď se to ale dozví studenti prvních a druhých ročníků, kteří si rozmyslí, zda se k nám na katedru přihlásí," řekl. V Česku se dá podobný obor studovat na ČVUT v Praze. "Konstrukce se ale vždy vyučovala v Plzni. V Praze je obor obecnější, posunutý k jiným zařízením," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

ZČU těží z dlouholeté tradice jaderného strojírenství v Plzni. "Když bylo v 90. letech Škodě Jaderné strojírenství (dnes Škoda JS) ouvej, tak to mělo dopad i na náš obor, který se zavřel," řekl Polanský.

"Jaderná energetika neměla budoucnost, řada oborů byla zrušena. Nyní máme ale opět dlouhodobé zakázky, což je pro studenty důležité. Jsme v přímém styku s vysokými školami, tyto obory finančně podporujeme," řekl šéf Škody JS Miroslav Fiala. Podle bývalého ředitele Jaderné elektrárny Temelín Františka Hezoučkého cítí nedostatek specialistů v tomto oboru celý svět včetně USA, jejichž firmy "loví už i u nás".

Do výuky se zapojí externí odborníci z jaderné energetiky jako garanti řady předmětů. Absolventi mohou pracovat ve výzkumných ústavech, výrobních podnicích a u provozovatelů elektráren.

ČTĚTE TAKÉ:

(sem vepište další text, nebo mě smažte)

Podle Polanského je o ně velký zájem. "Z tisku vidíte, kolik pracovníků musí nabírat francouzská Areva, kolik jich chybí v Anglii a USA," uvedl Polanský. Pokud se dostaví třetí a čtvrtý blok Temelína, deklaruje ČEZ potřebu tisíců lidí. Navíc pracovníci na 1. a 2. bloku, kteří je stavěli, stárnou. Noví lidé budou elektrárnu vypínat a demontovat, na což také výuka myslí, řekl Polanský. Škoda JS univerzitě řekla, aby pro její stavby vychovala za deset let 200 inženýrů.

Podle prorektora Západočeské univerzity Jana Horejce se do roku 2030 v Česku spotřeba elektřiny zdvojnásobí. Ekologicky výhodné zdroje budou vždy jen doplňkové, dodal. Západočeská univerzita je připravena začít záměry státní energetické koncepce, kde se s novými zdroji počítá, uplatňovat.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!