15. února 2014 6:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak na problémové rodiče žáků? Učitelé se mohou hlásit do kurzů

Učitelka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Učitelka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Učitelé se mohou hlásit do kurzů, jak mají komunikovat s problémovými rodiči. Řada rodičů chce totiž klientský přístup a školy jim neumějí vyjít vstříc. Seminář pořádá spolek EDUin zabývající se vzděláváním, kurz má akreditaci ministerstva školství coby další vzdělávání pedagogických pracovníků. Učitelé a ředitelé škol budou komunikaci s rozčilenými rodiči trénovat pod dohledem psychologa.

"Roste počet aktivních rodičů, kteří očekávají, že s nimi školy budou jednat jako se svými klienty. Ne každá škola ale dokáže brát rodiče jako sobě rovné partnery a z toho pramení mnohá nedorozumění," vysvětlil Miroslav Hřebecký z EDUin.

Neshody mezi školou a rodiči

Na semináři se proto učitelé a ředitelé škol mají naučit vcítit se do potřeb rodičů a naučit se řešit vyhrocené situace. Nejde ale jen o neshody mezi zažitými postupy ve škole a představami aktivních rodičů. Rozepře vznikají i z toho, že rodiče neví, co a jak ve škole funguje.

ČTĚTE TAKÉ:

I když své názory či nespokojenost ne vždy sdělují adekvátním způsobem, je na učitelích, aby dokázali reagovat věcně a profesionálně, myslí si odborníci ze spolku EDUin. Zkušený psycholog a pedagog proto s kantory rozebere, jak mají školu prezentovat před rodiči a jak s nimi navázat spolupráci.

Do budoucna by měly vzniknout i semináře pro rodiče zaměřené na to, jak se domluvit s učitelem. Vztahům mezi rodinami a školou se EDUin věnuje dlouhodobě, mimo jiné i v rámci projektu Rodiče vítáni. Ten oceňuje otevřenost a přátelskost škol vůči rodičům.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!