16. září 2013 11:59, aktualizováno  22:21 Lidovky.cz > Relax > Věda

Je česká škola připravena na 21. století? Podívejte se na konferenci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Konference Česká škola 21. století | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konference Česká škola 21. století | foto: MAFRA- Petr Topič

Nadace Depositum Bonum přišla se svým prvním projektem pojmenovaným Elixír do škol. V rámci projektu se chce nadace zaměřit na zkvalitnění výuky fyziky na základních a středních školách. Společně s Českou spořitelnou a Lidovými novinami také v pondělí uspořádala konferenci Česká škola 21. století.

Hlavním řečníkem na konferenci byl Andreas Schleicher, zástupce ředitele pro vzdělávání v OECD a speciální poradce generálního sekretáře OECD pro vzdělávací politiku. NDB byla založena Českou spořitelnou s účelem vrátit nevyzvednuté prostředky z anonymních vkladních knížek zpět české společnosti.

Program konference:

14:15 zahájení konference

Úvodní slovo:

Pavel Kysilka – předseda správní rady NDB

Miroslav Singer – guvernér ČNB

Dalibor Balšínek – člen představenstva MaFra, šéfredaktor LN

Zástupce MŠMT

15:00 Andreas Schleicher – zástupce ředitele pro vzdělávání a speciální poradce generálního sekretáře OECD pro vzdělávací politiku

Téma přednášky: „Better skills, better jobs, better lives“ – priority vzdělávání podle OECD

15:55 přestávka na kávu

16:10 panelová diskuse – moderuje Pavel Kysika

Zbyněk Frolík – generální ředitel LINET spol. s r.o.

Václav Havlíček – rektor ČVUT

Daniel Münich – ekonom vzdělávání a trhu práce na CERGE-EI, člen NERV

Martin Ševčík – ředitel ZŠ Londýnská

Irena Dvořáková – hlavní metodik projektu Elixír do škol, vedoucí iniciativy Heuréka, učitelka na ZŠ Červený vrch

17:30 závěr panelové diskuse

První projekt NDB má název Elixír do škol. V pilotním kole, které odstartovalo v září, se bude projekt orientovat na zkvalitnění výuky fyziky. Elixír do škol má dva pilíře. Ten první přivede čerstvé absolventy a studenty technických a přírodovědných oborů na univerzitách do škol jako asistenty zkušených učitelů nebo vedoucí kroužků. Druhý podpoří kvalitní a motivované učitele, jejichž práce zůstává nedoceněna, prostřednictvím nově založených regionálních center na podporu sdílení dobré praxe a dalšího rozvoje. Centra budou vedena zkušenými učiteli, kteří se společně se svými kolegy chtějí dále profesně rozvíjet, a kromě nápadů a inspirace si v nich učitelé budou moci zapůjčit i moderní interaktivní pomůcky pro fyzikální experimenty.

Na pozvání Nadace Depositum Bonum přijel do Prahy Andreas Schleicher, zástupce ředitele pro vzdělávání v OECD a speciální poradce generálního sekretáře OECD pro vzdělávací politiku. Schleicher je hlavním řečníkem na konferenci Česká škola 21. století pořádané NDB, Českou spořitelnou a Lidovými novinami pod záštitou MŠMT ČR. Tématem konference je budoucnost českého vzdělávání a hledání řešení pro jeho zlepšení.

Lidovky.cz
  • 6Diskuse