Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kácení pralesa odhaluje v Amazonii stopy neznámé kultury

Ústup pralesa odhalil stopy dávných civilizací | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústup pralesa odhalil stopy dávných civilizací | foto: Reprofoto

PRAHA Rychlé mizení amazonských lesů je pro archeology velkou příležitostí. Poprvé tak mohou smysluplně využívat například průzkumu ze vzduchu. A objevují zcela neznámou civilizaci.

Všechny učebnice se shodnou, že Jižní Amerika byla zemí dvou rozdílných polovin. Na oblast And a vůbec pacifického pobřeží, kde stavěli svá města Inkové se svými konkurenty a "pustou" nížinu Amazonie. Ve které žádné složité společnosti nevznikly.

Ústup pralesa a nástup sledování terénu ze vzduchu ovšem v posledních letech ukazují, že učebnice se pletou. Dokládají to například minulý týden zveřejněná práce o výzkumu severní Bolívie a západní Brazílie. V místech, kde se dnes pase dobytek, z krajiny vystupují terénní rysy, které jsou zcela jasně dílem lidské ruky. Přitom je ale nelze připsat na vrub žádné uznávané jihoamerické civilizaci, píší v práci pro časopis Antiquity archeologové vedení Marttim Pärssinem.

Mezinárodní tým objevil v oblasti útvary o průměru 90 až 300 metrů od kruhů přes čtverce a obdélníky až po šestiúhelníky a osmiúhelníky propojené rovnými cestami. Jejich stěny tvoří jeden až dva metry hluboké příkopy, místy široké kolem 10 metrů. Vznikaly v době od přelomu letopočtu, ty nejmladší pochází možná dokonce ještě ze 13. století.

Při podrobnějším průzkumu se v blízkosti některých našla keramika, kameny na mletí potravy a další známky trvalejšího lidského osídlení. (Žádný z nalezených předmětů se nepodobá předmětům andských kultur, jejichž centra leží jen několik set málo kilometrů na západ). U řady objektů se ovšem žádné lidské artefakty nenašly. Snad nebyly trvale osídleny a sloužily výhradně obřadním či náboženským účelům. To nasvědčuje i jejich orientace ke světovým stranám (nejčastějina sever).

V rámci projektu Amazonské geoglyfy (tj. velké "kresby" na povrchu země. Známým příkladem jsou geoglyfy na náhorní rovině Nazca). Nyní probíhají analýzy lidských artefaktů i přírodního materiálu z blízkosti nalezených útvarů. Vědci chtějí alespoň vědět, jestli jejich tvůrci žili v lesích nebo obývali travnaté plochy podobné těm, které jsou na místě pralesa dnes.

Dlouhá, neznámá historie

Záhadné útvary objevila věda už v 70. letech minulého století, ovšem jejich soustavný výzkum je záležitostí podstatně mladšího data. Až v roce 2006 se rozběhl projekt nazvaný Amazonské geoglyfy.

Identitu jejich tvůrců zahajuje ovšem stále zahaluje závoj tajemství. Stopy lidské činnosti se nenašly na jednom jediném místě, navíc některé z nich jsou ještě o několik tisíc let starší než objevy Pärssinenova týmu. Jsou tedy nepochybně pozůstatkem různých lidských společnosti.  

Přitom moderní etnografové na žádnou takovou kulturu nikdy a na žádném místě amazonské pánve nenarazili. Nic takového nenasvědčují ani (alespoň ta věrohodná) svědectví prvních Evropanů, kteří na kontinent dorazili. Přitom vytvoření geoglyfů vyžadovalo rozhodně dobře organizovanou a početnou společnost.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...