22. května 2011 11:15 Lidovky.cz > Relax > Věda

Kávou proti rakovině prostaty

Muž pijící kávu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž pijící kávu - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Muži, kteří pravidelně pijí kávu, jsou vystaveni menšímu riziku, že je postihne zhoubná forma rakoviny prostaty. Nezáleží přitom, zda jde o kávu s kofeinem nebo bez. Vyplývá to ze studie Harvardovy školy veřejného zdraví, zveřejněné tento týden v časopise Journal of the National Cancer Institute.

Rakovina prostaty je ve Spojených státech nejčastější formou rakoviny, s níž se během svého života potýká každý šestý muž. Faktory, které mají na vznik nemoci vliv, zatím odborníci přesně neznají.

Nyní se rozhodli zaměřit na kávu, protože obsahuje řadu látek, které působí jako antioxidanty, tlumí záněty a regulují inzulin. Dřívější studie ukázaly, že káva může příznivě ovlivňovat nemoci, jako je Parkinsonova choroba, cukrovka 2. typu, žlučníkové kameny, cirhóza a rakovina jater.

Nová studie je založena na údajích více než 47 tisíc pacientů, kteří v letech 1986 až 2008 každé čtyři roky hlásili, jak jsou na tom s pitím kávy. Během studie se objevilo přes pět tisíc případů rakoviny prostaty, z nichž 642 skončilo smrtí.

PATŘÍTE DO RIZIKOVÉ SKUPINY?

Ukázalo se, že muži, kteří pili nejvíce kávy – šest a více šálků denně –, trpěli obecně rakovinou prostaty o 20 procent méně.

Nejzhoubnějším typem nádorů trpěli dokonce o 60 procent méně ve srovnání s muži, kteří kávu nepijí. U mužů, kteří pili jeden až tři šálky kávy denně, se riziko zhoubné formy nemoci snížilo o 30 procent.

Autoři upozorňují, že jejich závěr musí ověřit další studie, nejlépe na populacích v jiných zemích. A připomínají, že milovníci kávy často kouří a méně sportují, což jsou faktory, které mohou rakovinu prostaty naopak podporovat.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!