Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Každý v sobě máme kus neandertálce, zjistil mezinárodní tým vědců

Svante Pääbo s modelem lebky neandertálce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svante Pääbo s modelem lebky neandertálce | foto: ScienceReprofoto

Přečetli jsme genom neandertálce, ohlašuje mezinárodní tým vědců vedený Svante Pääbem z Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku v zítřejším vydání časopisu Science. Vědcům se podařilo rozluštit 60 procent jaderné DNA, což je úspěch, ve který ještě před pár lety nikdo nevěřil.

"Získat první verzi genomu neandertálce naplnilo naše dlouhodobé sny," pochvaluje si Svante Pääbo. Přečtení DNA dávných příbuzných člověka otevírá neuvěřitelné možnosti pro zevrubnější poznání jak samotných neandertálců, tak i moderních lidí.

"Přirovnal bych to k prvnímu kroku člověka na Měsíci," hodnotí výzkum docent Václav Vančata, antropolog z Katedry biologie a ekologické výchovy Pedagogické fakulty UK v Praze. Studii považuje za velmi solidní a pečlivě zpracovanou.

Rozsáhlý výzkum naznačuje, že se neandertálci křížili s moderními lidmi. Vědci zjistili, že se zhruba jedno až čtyři procenta genomu dnešních lidí shoduje s dědičnou informací neandertálců. Podle jejich názoru mohlo k setkávání populací docházet na Středním východě.

Pääbův tým detailně analyzoval vzorky kostí tří žen staré asi 38 tisíc let pocházející z chorvatské jeskyně Vindija. Badatelé si je vybrali kvůli relativně nízkému stáří (neandertálci žili před 400 až 30 tisíci lety) a chladnému prostředí, v němž odpočívaly. Pečlivě také volili kosti s co nejmenší mikrobiální kontaminací.

Výsledky pak porovnali s analýzami pěti genomů moderních lidí pocházejících z různých koutů světa. Ukázalo se také například, že dědičná informace neandertálců je podobnější lidem, kteří nežili v Africe.

Další informace

Podrobnější texty o přečteném genomu neandertálců najdete v úterní příloze Lidových novin Věda a výzkum 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!