Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Každý v sobě máme kus neandertálce, zjistil mezinárodní tým vědců

Svante Pääbo s modelem lebky neandertálce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svante Pääbo s modelem lebky neandertálce | foto: ScienceReprofoto

Přečetli jsme genom neandertálce, ohlašuje mezinárodní tým vědců vedený Svante Pääbem z Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku v zítřejším vydání časopisu Science. Vědcům se podařilo rozluštit 60 procent jaderné DNA, což je úspěch, ve který ještě před pár lety nikdo nevěřil.

"Získat první verzi genomu neandertálce naplnilo naše dlouhodobé sny," pochvaluje si Svante Pääbo. Přečtení DNA dávných příbuzných člověka otevírá neuvěřitelné možnosti pro zevrubnější poznání jak samotných neandertálců, tak i moderních lidí.

"Přirovnal bych to k prvnímu kroku člověka na Měsíci," hodnotí výzkum docent Václav Vančata, antropolog z Katedry biologie a ekologické výchovy Pedagogické fakulty UK v Praze. Studii považuje za velmi solidní a pečlivě zpracovanou.

Rozsáhlý výzkum naznačuje, že se neandertálci křížili s moderními lidmi. Vědci zjistili, že se zhruba jedno až čtyři procenta genomu dnešních lidí shoduje s dědičnou informací neandertálců. Podle jejich názoru mohlo k setkávání populací docházet na Středním východě.

Pääbův tým detailně analyzoval vzorky kostí tří žen staré asi 38 tisíc let pocházející z chorvatské jeskyně Vindija. Badatelé si je vybrali kvůli relativně nízkému stáří (neandertálci žili před 400 až 30 tisíci lety) a chladnému prostředí, v němž odpočívaly. Pečlivě také volili kosti s co nejmenší mikrobiální kontaminací.

Výsledky pak porovnali s analýzami pěti genomů moderních lidí pocházejících z různých koutů světa. Ukázalo se také například, že dědičná informace neandertálců je podobnější lidem, kteří nežili v Africe.

Další informace

Podrobnější texty o přečteném genomu neandertálců najdete v úterní příloze Lidových novin Věda a výzkum 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....