Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kdo objevil Ameriku? Číňan?

Mapa ze začátku 15. století, který naznačuje obrysy Ameriky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mapa ze začátku 15. století, který naznačuje obrysy Ameriky. | foto: Reprofoto

PRAHA Znali Číňané Ameriku sedmdesát let před první Kolumbovou cestou? Podle nově zveřejněné mapy toho dokázali mnohem víc. Existují však silné pochyby o pravosti dokumentu.

Na počátku patnáctého století podnikl čínský admirál Čeng Che s obrovským loďstvem sedm cest po jihoasijských mořích a dospěl až k břehům východní Afriky. To je neoddiskutovatelný historický fakt. Podle mapy, kterou včera ukázal na tiskové konferenci významný čínský právník a sběratel Liou Kuang, byly tyto cesty jen malou částí objevitelského úsilí dynastie Ming.

Nově zveřejněná mapa, kterou její vlastník koupil v roce 2001 u jednoho šanghajského obchodníka za 500 dolarů, pochází z roku 1763. Její popis ale tvrdí, že jde o kopii dokumentu vytvořeného v 16. roce vlády císaře Jong Li, tedy v roce 1418. Středověký kartograf s velkou přesností zakreslil obrysy Severní i Jižní Ameriky, a to včetně severního pobřeží Kanady. O hledání tzv. Severní cesty se přitom bezúspěšně snažilo mnoho generací evropských námořníků. Na mapě jsou zakresleny také Austrálie, Nový Zéland a Antarktida. Ovšem v těchto případech je nesrovnalostí víc.

Kopie či padělek?
Při porovnání se soudobými představami evropských kartografů vítězí Číňané na plné čáře. Pokud mapa skutečně pochází ze začátku 15. století, byli by největší evropští mořeplavci jako Kolumbus, Vasco de Gama, Magellan a vlastně i James Cook degradováni do role objevitelů již objeveného.

Čeng Che, egendární mořeplavec
Datování nového dokumentu je však velmi sporné. První posudky vycházejí z dobrozdání znalců umění, kteří posuzovali stáří podle barvy papíru a inkoustu. Skutečná odborná expertiza bude dokončena až v únoru. Ale i v případě, že se potvrdí stáří objevené kopie, zůstane pochybnost o tom, nakolik odpovídá mapě nakreslené v roce 1418.

Vyvstávají i další otázky: jak je možné, že cestovatelé znali poměrně přesně obrysy východního pobřeží Ameriky? To by vyžadovalo mnohem delší expedice. Podle záznamů začaly čínské objevitelské cesty v roce 1405.

Nelze předpokládat, že se tak důkladné znalosti podařilo nashromáždit za 13 let. Vždyť Kolumbus stihl podniknout jen tři cesty do Ameriky a z nich měl jen neurčitou představu o tvaru pobřeží. A to je vzdálenost mezi Španělskem a Novým světem podstatně kratší než z čínských přístavů.

Další námitky vyplývají z jazykového rozboru. Texty vepsané do mapy podle některých odborníků svým stylem neodpovídají době dynastie Ming.
Pro příznivce teorií, které vyslovil britský historik Gavin Menzies v knize "1421: Rok, když Čína objevila Ameriku" je ale vše jasné. Objev je dalším důkazem slavné čínské historie. "Věřím, že existují další mapy a záznamy, lidé si jen neuvědomují jejich důležitost," řekl majitel mapy Liou Kuang.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...