12. ledna 2016 12:43 Lidovky.cz > Relax > Věda

Které střední školy jsou nejlepší? A kam je nejtěžší se dostat?

Ilustrační foto: školák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: školák | foto: Shutterstock

PRAHA Už v následujících týdnech se bude v mnohých rodinách rozhodovat, jakou střední školu vybrat pro dítě, které je v deváté, ale možná i v páté nebo sedmé třídě. Seznamy škol jsou k dipozici, ne vždycky se z nich ale dozvíte, co byste chtěli vědět. Pokusme se odpovědět alespoň na některé otázky, které si rodiče kladou.

Největší konkurence čeká ty, kdo chtějí poslat dítě do víceletého gymnázia, zejména pak ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno. Tam uspěje často jen pětina přihlášených. Když vezmeme v úvahu, že se na tento typ výběrové školy hlásí jen děti s dobrým prospěchem a většinou i se silnou podporou, je jasné, že není snadné v silné konkurenci uspět.

Zdaleka to ovšem neznamená, že je se studiem konec. Odborníci všude na světě už dávno označují předčasné oddělování dětí z hlavního vzdělávacího proudu za škodlivé, a to nejen pro ty, kdo v základní škole zbydou. Někdy totiž sami rodiče malých gymnazistů přiznávají, že se syn nebo dcera dostali ve výběrové škole pod nepřiměřený tlak, který jim nesvědčí. Pravý čas na střední školu je totiž v patnácti.

Šance dostat se na čtyřleté gymnázium je o něco větší než dostat se na gymnázium víceleté, prostě proto, že se tam obvykle hlásí méně uchazečů. Logicky. Gymnázium představuje velmi náročné studium a populační skupina těch, kdo si na ně troufnou, je zmenšena o ty, kdo už na gymnázia nastoupili v jedenácti a třinácti letech. Když jsme si však dali sestavit žebříčky škol podle převisu poptávky, ukázala se zajímavá věc, totiž, že největší nával na čtyřletá gymnázia není v Praze, ale v Havířově, v Ústí nad Labem a v Hradci Králové. Vysvětlením může být to, že mimo hlavní město a Brno rodiče tolik nespěchají a své děti hlásí na gymnázia nikoli v jedenácti nebo třinácti letech, ale až v patnácti.

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky