Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Luštění křížovek u pacientů s demencí zřejmě brzdí ztrátu paměti

Křížovka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křížovka | foto: Reprofoto

NEW YORK Luštění křížovek, čtení nebo hraní karet u pacientů trpících demencí může zpomalovat rychlou ztrátu paměti, která je pro toto onemocnění typická. Vyplývá to ze studie amerických vědců, o které napsal odborný časopis Neurology a o němž informovala agentura Reuters.

Vědci z vysoké školy medicíny Alberta Einsteina v New Yorku po pět let sledovali skupinu 488 lidí ve věku od 75 do 85 let. Na začátku výzkumu nikdo z nich netrpěl demencí, během jeho trvání se rozvinula u 101 z nich.

Zkoumaní jedinci na začátku uvedli, jak často se věnují šestici
volnočasových aktivit, při kterých musejí namáhat mozek, jako je čtení, psaní, luštění křížovek, hraní stolních a karetních her, diskuze ve skupině a hra na hudební nástroj. Pokud se nějakou z těchto aktivit bavili každý den v týdnu, dostali za to sedm bodů, pokud to bylo několikrát týdně, dostali čtyři body a pokud jen jednou za týden, dostali jeden bod.

Lidé, kteří později onemocněli demencí, měli v průměru sedm bodů. To znamená, že se přibližně každý den věnovali jedné ze zmíněných činností.

Vědci se pak zaměřili na období, kdy se u nich ztráta paměti zrychlovala a zjistili, že za každou další činnost, které se sledovaný pacient věnoval, se u něho rychlý nástup zapomnětlivosti oddálil o 0,18 roku.

Charles Hall, jeden z členů výzkumného týmu, říká, že činnosti jako čtení, luštění křížovek nebo hra na hudební nástroj zřejmě pomáhají udržovat vitalitu mozku. Podotkl ale, že je třeba nadále zkoumat, zda to, že se lidé budou více zapojovat do těchto činností, může vzniku demence předejít nebo její rozvoj opozdit.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!