Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mamuti doplatili na vyspělost lovců

Lovci v pravěku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lovci v pravěku. | foto: Reprofoto

PRAHA Past na mamuty. Tak fungovala Moravská brána, poměrně úzké údolí mezi dvěma vrchovinami. Tlustokožci právě tudy začátkem zimy putovali z polských nížin do okolí Dyje a Dunaje. Na jaře mířil proud opačným směrem.

Moravská brána představovala pro lovce mamutů ideální terén. Stačilo pozorovat z návrší postup tehdy největších suchozemských zvířat a pak si vybrat vhodného jedince. O jedné z jejich kořistí svědčí téměř dvoumetrový mamutí kel, nalezený minulý týden v Předmostí u Přerova.

Stan s pěti ohništi

Lovci mamutů obývali Moravu přibližně před 30 až 20 tisíci lety. Jak nasvědčují archeologické nálezy, zdržovali se kromě Předmostí také v okolí Brna, Mladče a na úpatí Pálavských vrchů, kde nyní stojí Dolní Věstonice a Pavlov.

Odborníci dali pravěkým obyvatelům starého kontinentu název kromaňonci. Jméno vzniklo podle místa prvního nálezu anatomicky moderního typu člověka. K objevu došlo v roce 1868 ve Francii v jeskyni poustevníka Magnona - francouzsky Cro-Magnon.
Naši přímí předci žili v rodinných klanech vycházejících nejspíše z mateřské linie. Každá skupina sestávala přibližně z 30 lidí, z toho polovinu tvořily děti. Poměr mužů a žen byl přibližně vyrovnaný.

Výzkum pravěkých sídlišť ukazuje, že občas žilo i několik rodů pohromadě. Na svazích Pálavy, vhodném místě pro pozorování mamutů, objevili archeologové sídliště, kde v několika časových intervalech žilo přechodně až 120 lidí.

Scházeli se zde v době lovné sezony, na začátku podzimu a koncem jara. Muži pravděpodobně bydleli v obřím stanu z kůží natažených na dřevěné konstrukci. Uvnitř objektu, dlouhého devět a širokého pět metrů, plápolal oheň na pěti ohništích, každé o průměru 1,5 metru.

Ze 120 osob se mohlo rekrutovat přibližně 30 lovců. O tom, že pocházeli z různých klanů, svědčí kamenné hroty na oštěpech. „Našly se pazourky opracované několika odlišnými postupy, každý rod měl patrně svůj způsob výroby,“ říká profesor Zbyněk Šmahel z katedry antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty UK.

V populární literatuře srstnatí chobotnatci obvykle padají do hlubokých jam vykopaných na mamutí „dálnici“. Lovci pak rozzuřené zvíře dobíjejí balvany. Barvitě popsané scény odborníci zpochybňují.

Ve střední době kamenné panovala v Evropě doba ledová. Půda ztvrdlá mrazem roztávala jenom v létě a jen do hloubky okolo dvaceti centimetrů. „Kopat v takových podmínkách pasti, do kterých by spadl mamut, je prakticky nemožné,“ říká profesor Šmahel. Nástrojem mohl být nejspíš paroh daňka zakončený plochým výběžkem. Ale s takovou „lopatou“ dovedli kromaňonci vyhloubit maximálně mělké jámy, ve věčně zmrzlé půdě jim sloužily jako přírodní chladničky.

Lov na mamuta tedy nevyžadoval partu zdatných kopáčů, ale spíše přemýšlivých lidí schopných domluvy. Když se blížilo stádo chobotnatců, vyhlédly hlídky na vyvýšených místech mláďata, nemocné nebo staré kusy. Pak se lovci snažili vybraného tlustokožce oddělit od ostatních. Do akce se obvykle zapojily ženy a děti, aby zahnaly zvíře třeba pomocí ohně nebo křiku na okraj strmé rokle, do uzavřeného údolí nebo na prudký břeh řeky.

Mamut nedokázal vyvinout velkou rychlost, a pokud někam zapadl, dost obtížně se hrabal ven. Snadno se také při pádu i z menšího svahu zranil. Pro lovce se tak stal snadnější kořistí.

Další podrobnosti
o vyhubení mamutů
si přečtěte v sobotním vydání deníku

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.