Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Brně mají další patent. Na analýzu kovů

Mikroskop - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mikroskop - ilustrační foto | foto: Reprofoto

BRNO Masarykova univerzita v Brně získala český patent na novou metodu analýzy přítomnosti kovů v kapalinách. Poslouží třeba pro rychlé určení množství olova v krvi lidí v rozvojových zemích.

Jde o snadnou, rychlou a levnou alternativu k dosud známým metodám, sdělila mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Univerzita už v minulosti uspěla například s patenty na plazmovou tužku a likvidaci yperitu.

ČTĚTE TAKÉ:


Objev si připsal tým vědců z Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v čele s Janem Preislerem. "Naše metoda funguje pro určování kovů, jako je olovo, cín, zinek či kobalt, v nejrůznějších kapalinách od krve po potraviny. Její výhodou je především nízká cena, vysoká rychlost a snadný transport a archivace vytvořených vzorků," uvedl v tiskové zprávě Preisler.

Masarykova univerzita a patenty

Masarykova univerzita vlastní několik desítek patentů, nejčastěji v oborech chemie, biologie a fyzika. V předchozích letech získali vědci z Masarykovy univerzity například patent na regulaci tvorby biomasy v rostlinách, plazmovou tužku či likvidaci yperitu. Škola má též patent na novou sloučeninu bambusuril, která může najít široké uplatnění ve zdravotnictví, farmaceutickém i potravinářském průmyslu. Další patent vědcům vynesl objev důležitých vlastností rostlinného alkaloidu makarpinu.

Podstatou vynálezu je nový způsob tvorby aerosolu, tedy směsi částic v plynu, který vědci potřebují na to, aby mohli určit obsah vybraného prvku kapalině. Přístroj zvaný atomový spektrometr dokáže zanalyzovat vzorek jen v podobě aerosolu. Většina dosavadních způsobů tvorby aerosolu však vyžaduje náročnou přípravu, případně je příliš nákladná.

Patentovaná metoda využívá obyčejný kancelářský papír a malý laser podobný obyčejnému ukazovátku. Na inkoustové tiskárně vědci na papír vytisknou drobné, jen několik milimetrů velké černé čtverečky, na ty pak nanesou malý vzorek zkoumané látky, například krve, a pak na ně namíří laserem. V místech černých čtverečků dojde k takzvané pyrolýze a tvorbě aerosolu v podobě kouře. Ten pak lze analyzovat spektrometrem.

K objevu vědce inspirovala vzpomínka na dětské pokusy s lupou. "Napadlo mě to, když jsem si četl noviny, zkusil přes ně přejet výkonnějším laserovým ukazovátkem a uviděl, jak se z nich kouří," prozradil Preisler.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...