Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Máte sestru? Pak patříte mezi štastnější lidi

Lidé, kteří vyrůstají se sestrami, jsou prý šťastnější | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé, kteří vyrůstají se sestrami, jsou prý šťastnější | foto: shutterstock.com

LONDÝN Rodiny, v nichž vyrůstají dívky, jsou otevřenější a o problémech, které trápí jejich členy, se doma hovoří. O poznatku, k němuž dospěl tým vědců z Ulsterské univerzity v Severním Irsku, dnes na svých internetových stránkách informovala britská BBC.

Výzkumu se zúčastnilo 571 lidí ve věku od 17 do 25 let. Vyplňovali dotazníky, na jejichž základě pak vědci zjistili, zda netrpí nějakými psychickými problémy nebo zda mají pozitivní přístup k životu. Zjistili, že ti z nich, kteří vyrůstali společně se sestrami, jsou šťastnější a vyrovnanější.

"Vypadá to, že sestry v rodinách podněcují větší soudržnost a lepší komunikaci," říká vedoucí výzkumného týmu Tony Cassidy. Bratři mají podle něho opačný efekt. "Vyjadřovat pocity je pro psychické zdraví základní věc a sestry to podporují," uvedl.

Mnoho účastníků vyrůstalo v rodinách, kde se rodiče rozešli. "Blahodárný účinek" sester se výrazně projevoval právě v období rozvodu, pro rodinné soužití krizovém.

Tyto poznatky by podle Cassidyho mohly posloužit sociálním pracovníkům, kteří pomáhají rodinám, kde se rodiče rozcházejí. Zvláštní pozornost by se měla věnovat rodinám, které vychovávají větší počet chlapců, říká.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...