Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Za kulturou chodí hlavně studenti humanitních oborů, ukázal výzkum

Budoucí kunsthistorici žijí kulturou nejintenzivněji. Jejich protipólem jsou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budoucí kunsthistorici žijí kulturou nejintenzivněji. Jejich protipólem jsou... | foto: Shutterstock

PRAHA Chodí studenti do hospody? Nebo spíš do filmových klubů? Baví je divadlo? Nebo mají radši televizní seriály? Jakou poslouchají hudbu? A co je to vlastně kulturní kapitál? Na tyto otázky odpověděl výzkum, který na začátku letního semestru proběhl mezi studenty Karlovy univerzity. Dotazníky vyplňovalo více než deset tisíc studentů všech fakult.

„Výzkum se točil okolo vkusu v širokém slova smyslu. Vycházeli jsme z otázky, co nás odlišuje mezi sebou navzájem. Co dělá to, že jsme z hlediska pozice ve společnosti někde jinde,“ vysvětluje garant výzkumu sociolog Ondřej Špaček.

Standardně podle něj kastujeme své bližní spíš podle ekonomické situace – někdo je bohatý, někdo je chudý. Cílem výzkumu bylo blíže prozkoumat jinou rovinu, která dělí společnost, a tou je takzvaný kulturní kapitál.

„Kulturní kapitál určuje to, jaký máme vkus, jakou kulturu konzumujeme. A také naši schopnost se o tom bavit. V dřívější společnosti, například v první polovině 20. století nebo ještě dříve v 19. století, patřilo k dobrému tónu poslouchat nějaký typ hudby, pohybovat se v salonech. Zařazení do určité vrstvy neurčovalo pouze to, jestli jste měli majetek. Bylo důležité mít i způsoby, což se později začalo zpochybňovat,“ vysvětluje Ondřej Špaček.

Kulturní zázemí studentů.

Šetření provedené mezi mladými studenty tak mělo kromě jiného za cíl ukázat, že kulturní kapitál má stále své opodstatnění. Pouze se změnila měřítka jeho hodnocení. Vlastnictví kulturního kapitálu už nespočívá v tom, že někdo chodí do divadel a muzeí. Stačí, že nesleduje v televizi Prostřeno, ale vyhledává kvalitní seriálovou produkci například na HBO, která se pohybuje v rovině takzvané legitimní kultury.

Proč mají medici špatný vkus? A na jakých fakultách studují lidé s kulturním zázemím?

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?