Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Na kůži nosíme zoo

Věda

  10:37
PRAHA - Díky novým metodám genetické analýzy mají vědci lepší přehled o tom, jaké bakterie obývají povrch naší kůže. Mezi dvěma stovkami druhů našli dokonce osm procent zcela neznámých mikrobů.

Bakterie rodu Staphylococcus foto: Reprofoto

Bakterie hrají při ochraně lidské kůže, vůbec největšího orgánu těla, životně důležitou úlohu. Přesto kůže a její miniaturní obyvatelé zůstávají pro vědce z velké části neprobádaným světadílem. Výzkum se zatím soustředil na mikroby obývající střeva a ústní dutinu, kde je jejich počet největší.

Drobotina, s níž se kamarádíme

Každý z nás hostí v těle ohromné množství bakterií. Na každou buňku lidského těla připadá deset mikrobů. Mnoho z miniaturních návštěvníků přežívá i na povrchu. „Sčítání bakterií“, ke kterému američtí vědci využili nejnovějších metod genetiky, ukázalo, že na malém kousku kůže žijí stovky různých druhů. Mnoho z nich doposud nikdo neznal. Není však důvod k panice, říká vedoucí výzkumu Martin Blasser. S bakteriemi žije člověk odedávna a mnohé z nich jsou prospěšné. Nadměrná hygiena a snaha po vymýcení mikrobů by mohly zdraví pokožky ohrozit.

Výzkumníci z New York Medical School vedení mikrobiologem Martinem Blaserem se rozhodli využitím nejmodernějších metod zjistit, jaké druhy tvoří kožní mikroflóru. Odebrali šesti zdravým dobrovolníkům, třem mužům a třem ženám, vzorky kožní mikroflóry. Vědce zajímala místa nezasažená běžným mytím rukou, a proto stírali kůži na zápěstí a loktech.

Staří známí i úplní cizinci
Ze získaných vzorků izolovali ribozomální deoxiribonuklenovou kyselinu (rDNA) bakterií, které tuto část těla „obývají“. V rDNA pak vyhledávali úseky typické pro konkrétní druhy mikroorganismů. Po zhruba tři čtvrtě roku se experiment opakoval, a vědci tak mohli oddělit stálé obyvatele od náhodných návštěvníků.

První série testů odhalila 182 druhů bakterií, v druhé etapě jich přibylo dalších pětašedesát, uvádí se ve studii publikované v posledním čísle Proceedings of the National Academy of Sciences. Přes padesát procent mikroorganismů patřilo mezi běžné druhy jako Propionibacteria, Corynebacteria, Staphylococcus a Streptococcus.

„Na základě těchto údajů považujeme za pravděpodobné, že na kůži žije přibližně 250 druhů bakterií,“ uvedl Blaser. Přirovnání naší kůže k zoo tedy není příliš přehnané, neboť i dobré zahrady si vystačí se sto až dvěma sty druhy zvířat. Vzorky se u každého dobrovolníka velmi lišily. Společná byla jen zhruba jedna čtvrtina druhů. Ale celých osm procent druhů doposud nebylo popsáno v žádné vědecké studii.

Rozdílnost vzorků vědce udivila. „ Je to překvapení,“ řekl člen výzkumného týmu Zhan Gao, který se v zápětí pokusil o vysvětlení: „Výskyt mikroorganismů na povrchu těla ovlivňuje mnoho faktorů, například počasí, vystavení slunečním paprskům či druh použité kosmetiky.“

V další etapě se vědci zaměří na pacienty s ekzémy nebo s kožními chorobami, jako je lupénka. Chtějí zjistit, zda se mikrobi žijící na nemocné pokožce výrazně liší druhů sídlících na zdravé kůži.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!