29. června 2013 9:56 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Suchdole soutěžili polní roboti. Jezdili po poli a hledali plevel

Polní roboti museli co nejrychleji a nejpřesněji projet slunečnicovým polem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polní roboti museli co nejrychleji a nejpřesněji projet slunečnicovým polem. | foto: ČTK

PRAHA Na České zemědělské univerzitě (ČZU) v pražském Suchdole soutěžili polní roboti. Stroje zkonstruované studenty museli co nejrychleji a nepřesněji projet slunečnicovým polem a najít plevel v podobě kukuřice. Na 11. ročník mezinárodní soutěže Field Robot Event se sjely týmy z dvaceti evropských univerzit. Podle jednoho z organizátorů Františka Kumhály získají studenti účastí v této soutěži neocenitelné zkušenosti pro praxi.

Školní pozemek s políčky speciálně vysázenými kvůli soutěži v pátek odpoledne zaplnily pojízdné stroje o velikosti zhruba mikrovlnné trouby s řadou drátů a diod. Zástupci českého týmu řekli, že cena robotů se může vyšplhat až na statisíce. Jádro toho jejich je prý z roku 2010. Na každý ročník soutěže jej pak vylepšují podle aktuálního zadání.

Roboti musejí předvést, jak zvládají průjezd řádky rostlin na poli, ale také jak se dokážou vyhnout překážce. Roboty také jejich vodiči vypustili do pole slunečnice, kde měli vyhledávat náhodně vysazené ostrůvky kukuřice nebo odhalit poškozené rostliny.

CO VŠECHNO ROBOTI UMÍ?

V kategorii free style pak mladí konstruktéři předvedli, co všechno jimi sestavený stroj dokáže. Posuzuje se i schopnost spolupráce mezi náhodně sestavenými týmy. "Firmy na robotech zkoušejí senzory a ty pak použijí v praxi," vysvětlil Kumhála. Studenti tak v rámci soutěže získají kontakty na potenciální zaměstnavatele a zároveň už při studiu zkoušejí vyvíjet nové nástroje.

Většina polních robotů připomíná spleť drátů a diod, je velká jako mikrovlnná trouba.

Většina polních robotů připomíná spleť drátů a diod, je velká jako mikrovlnná trouba.

Výkony robotů posuzuje nezávislá odborná porota. Loni tým z ČZU obsadil čtvrté místo, v roce 2010 druhé místo.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.