Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
3. května 2013 20:49 Lidovky.cz > Relax > Věda

Měsíční volno skončilo. NASA obnovila spojení s Marsem

Americká sonda Curiosity má za sebou na Marsu další úspěšnou operaci. (rok 2013) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká sonda Curiosity má za sebou na Marsu další úspěšnou operaci. (rok 2013) | foto: Reuters

WASHINGTON Měsíc trvající volno americkému průzkumnému vozítku Curiosity na Marsu skončilo. Spojení se sondou se přerušilo počátkem dubna, když se rudá planeta z pohledu Země schovala za Slunce, a tak kontrolní středisko na Zemi dočasně zastavilo zasílání povelů tunovému stroji. Nyní jsou už obě planety v komunikačním dosahu a Curiosity je opět v moci svých pozemských pánů, informoval server space.com.

Sonda přistála na Marsu loni v srpnu ve velkém Galeově kráteru a zahájila dvouletou výpravu s cílem zjistit, zda na Marsu někdy byly podmínky pro existenci mikrobiologického života. Svůj hlavní cíl mise už splnila - z 6,5 centimetru hluboké díry, kterou Curiosity vyvrtala před přerušením spojení, získala důležité vzorky. Jejich analýza umožnila vědcům na Zemi učinit závěr, že na Marsu před miliardami let podmínky pro výskyt života skutečně mohly být.

Podle představitelů mise nyní sonda vyhloubí poblíž prvního vrtu další díru k potvrzení předchozích údajů a také pro rozšíření poznatků vědců o dané oblasti. Pak se vozítko pravděpodobně vydá na zhruba deset kilometrů dlouhou pouť k úpatí tajemné hory Sharp, která se v centru Galeova kráteru zvedá do výše 5,4 kilometru.

Curiosity monitoruje okolí nepřetržitě

Mars se z pohledu Země schová za Slunce vždy po 26 měsících, takže pracovníci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) už mají s touto situací dostatečné zkušenosti. Zatímco Curiosity to zažila poprvé, pro další vozítko NASA Oportunity, které na sousední planetě přistálo v lednu 2004, to bylo už popáté. A pro sondu Odyssey, která obíhá kolem Marsu od roku 2001, dokonce pošesté.

Pravda je, že i když z NASA v dubnu Curiosity žádné povely neposílaly, sonda nezahálela. Nikam sice nejezdila ani neprováděla žádné složité operace, ale pokračovala v monitorování marsovského počasí a radiace.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.