Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nejstarší pozůstatky moderních lidí? S jásotem ještě počkejme

Zub z jeskyně v Izraeli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zub z jeskyně v Izraeli | foto: ČTK

Izraelští vědci objevili nejstarší důkaz o existenci moderního člověka, hlásala v těchto dnech česká i světová média. Jenže tak se dají čerstvé výsledky vědců z univerzity v Tel Avivu interpretovat jen stěží.

Osm zubů nalezených v jeskyni Qesem ve středu Izraele má ukazovat, že tam moderní lidé žili už před 400 tisíci let. Má tedy jít o nejstarší doklad o existenci druhu Homo sapiens. Dosud se předpokládalo, že se moderní lidé objevili na scéně nejvýše před 200 tisíci lety. A to navíc ve východní Africe.

"Média vše silně nadsadila, článek v odborném časopise o ničem takovém nemluví. Dokonce zmiňuje, že zuby mohou patřit i neandrtálci nebo druhu Homo heidelbergensis," podotýká ovšem evoluční antropolog Václav Vančata z Univerzity Karlovy.

Pochybují i samotní objevitelé
Zprávy o "převratném" objevu odkazují na studii, která vyšla v prosincovém čísle časopisu American Journal of Physical Antropology. Jenže jakmile si ji docent Vančata přečetl, začal vše vidět mnohem střízlivěji. Kromě pochybností o tom, komu zuby vlastně patřily, připouští sami autoři, že i datování je velmi nejasné.

"Nalezené zuby podle studie pocházejí ze dvou vrstev, mezi kterými může být časový rozdíl až 150 tisíc let," uvádí Václav Vančata. Jenže jak dále upozorňuje, datování vrstev je neurčité. "Sami autoři připouštějí, že u té starší vůbec neexistuje. U mladší udávají méně než 300 tisíc let, jenže i tady jsou pochybnosti."

Václav Vančata nechápe, proč izraelští vědci nevyužili některou z pokročilých metod pro datování – třeba termoluminiscenci nebo elektronovou spinovou resonanci.

A tak si na "pecku" v podobě moderního člověka z doby před 400 tisíci let budeme muset počkat. Minimálně do chvíle, kdy někdo důkladně prozkoumá a přesně stanoví stáří zubů nalezených v Izraeli.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...