Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Nobelovu cenu za lékařství získala trojice vědců za výzkum buněk

Nobelovu cenu za lékařství získala trojice vědců za výzkum buněk - James E. Rothman, Randy W Schekman, Thomas C. Südhof. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nobelovu cenu za lékařství získala trojice vědců za výzkum buněk - James E. Rothman, Randy W Schekman, Thomas C. Südhof. | foto: Reuters

STOCKHOLM Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali za objev týkající se přenosu bílkovin a jiných látek v buňkách a mezi buňkami Američané James Rothman, Randy Schekman a vědec německého původu Thomas Südhof, který třicet let působí ve Spojených státech. Jména laureátů dnes oznámil stockholmský Karolinský institut.

Vyznamenaní experti ve svém díle popsali, jak buňky organizují své aktivity a brání vzniku chaosu. Objev podle agentury AP pomáhá vysvětlit procesy jako uvolňování inzulinu do krve, komunikace mezi nervovými buňkami či napadání buněk viry.

Letošní ocenění:

Thomas Südhof (57) - Profesor biochemiepůvodem z Německa. Je známý studiemi synaptického přenosu. Jeho výzkum od roku 1986 položil základy současnému vědeckému porozumění problematiky přenosu materiálu v buňkách lidského těla.

James Rothman (62) - Profesor chemie na Yaleově univerzitě v New Havenu, kde vede na katedře chemie oddělení buněčné biologie. V roce 1992 převzal vedení programu buněčné biochemie a biofyziky ve Sloanově a Ketteringově středisku pro výzkum rakoviny (MSKCC) v New Yorku. Je držitelem řady ocenění, mimo jiné prestižní americké Ceny Alberta Laskera za lékařský výzkum (2002).

Randy Wayne Schekman (64) - Biolog na Lékařském institutu Howarda Hughese a profesor molekulární a buněčné biologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley. V minulosti byl také šéfredaktorem oficiálního magazínu americké Národní akademie věd (NAS) a jako editor působí v dalších vědeckých médiích. Je držitelem řady dalších prestižních cen. V roce 2002 získal společně s Jamesem Rothmanem prestižní americkou Cenu Alberta Laskera za lékařský výzkum (2002).

Cenu za fyziologii a lékařství obdrželo do dnešního dne celkem 201 vědců a lékařů, z toho deset žen. První ženskou nositelkou se v roce 1947 stala pražská rodačka Gerty Coriová, která ocenění dostala spolu se svým manželem.

Týden vyhlašování

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během nějž bude rovněž ohlášena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se pak svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (téměř 24 milionů Kč) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!