Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nový elastický oblek zabrání deformaci kostí kosmonautů

Raketoplán Dlouhý pochod při startu do vesmíru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Dlouhý pochod při startu do vesmíru. | foto: Reuters

LONDÝN Britští vědci vyvinuli přiléhavý oblek, který zabrání deformaci kostí kosmonautů v beztížném stavu. Doufají, že lehký elastický materiál nahradí účinky gravitace na lidské tělo. Bez jejího působení se totiž může páteř prodloužit až o sedm centimetrů, což je doprovázeno bolestivým natahováním svalů a nervů.

Vědci z londýnské King's College v současné době zdokonalují oblek pro závěrečné testování ve vesmíru. O výzkumu informoval zpravodajský web BBC.

V beztížném stavu nejsou svaly a kosti nuceny držet lidské tělo vzpřímeně, a mohou proto začít oslabovat. Kosmonauti jsou pak po návratu na Zemi náchylnější k dlouhodobým bolestem zad i jiným zdravotním problémům.

Ještě větší výzvou než dnes se tento problém stane při přípravě cesty na Mars, tvrdí vědci. Doktor David Green, odborník na lidskou a vesmírnou fyziologii z King's College v Londýně, který na vývoji obleku pracuje, BBC řekl: "Až udělá člověk první krůček na Marsu, je docela možné, že skončí se zlomeným kyčlem." Mezinárodní tým vědců spolupracoval s italskými a americkými krejčími a vytvořili oblek složený z několika vrstev elastického materiálu.

Do praxe bude zaveden už za rok

Ten je navíc utkán ve dvou směrech tak, aby vytvářel napětí a svíral tělo pevně od ramen až po nohy. Jako první vyzkouší oblek kosmonaut Evropské kosmické agentury Andreas Mogensen během své mise v roce 2015. Oblek bude mít na sobě pravděpodobně i britský kosmonaut Tim Peake při cestě na mezinárodní vesmírnou stanici ISS v témže roce.

Snaha vyrobit oblek, který by pomohl kosmonautům v boji s mikrogravitací, však není nová. Ruští vědci vyvinuli podobný oblek nazvaný Pingvin, tedy tučňák, už v roce 1991. Oblek z dílny britských výzkumníků je ale vylepšený po stránce funkční a slibuje i pohodlnější nošení. Doktor Green navíc doufá, že by nový oblek mohl mít, stejně jako Pingvin, také terapeutické využití na Zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Upravené obleky typu Pingvin jsou totiž používány k podpoře držení těla a končetin u lidí trpících problémy pohybového ústrojí, včetně dětí s mozkovou obrnou.

Oblek by mohl jednou pomoci i lidem dlouhodobě upoutaným na lůžko. "Studie ukázaly, že pacienti mohou během prvního týdne na jednotce intenzivní péče ztratit až 15 procent své svalové hmoty. Cokoli, co by pomohlo zabránit tomuto jevu, by bylo pro tyto pacienty obrovským přínosem," uvedl doktor Jerry Nolan, specialista na intenzivní péči v nemocnici Royal United Hospital v anglickém Bathu.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...