Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nový Erasmus+ nabídne záruky na studentské půjčky

Student, peníze, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Student, peníze, ilustrační foto | foto: Shutterstock

ŠTRASBURK Až pět milionů studentů by mělo využít v příštích sedmi letech nového evropského programu na podporu studia v zahraničí Erasmus+, který bude mít rozpočet 14,7 miliardy eur (400 miliard korun). Program by měl nově nabídnout i záruky na půjčky na magisterská studia v zahraničí. Na úvod plenárního zasedání Evropského parlamentu v Štrasburku to v pondělí prohlásila německá poslankyně Doris Packová, která za parlament vyjednávala o nové podobě programu.

Erasmus+ bude od ledna 2014 zahrnovat nejen dosavadní program studentských výměn Erasmus, ale i další vzdělávací programy jako Leonardo da Vinci, Comenius a Grundtvig. Týká se mladých Evropanů ve věku 13 až 30 let, kteří mohou Erasmu+ využít k podpoře svého studia i vyučení v Evropě. Nově bude program podporovat i studia sportovců v jiných zemích.

ČTĚTE TAKÉ:

Schválení podoby Erasmu+ a jeho financování umožnila dohoda o víceletém finančním rámci pro léta 2014 až 2020, který by měli v úterý europoslanci odhlasovat. Po schválení tohoto víceletého rozpočtu bude plénum do čtvrtka debatovat a hlasovat o jeho jednotlivých položkách od zmíněného Erasmu+ po společnou zemědělskou politiku a fondy politiky soudržnosti.

Pro miliony mladých

Podle Packové v příštích sedmi letech budou moci Erasmu+ využít čtyři až pět milionů mladých lidí. Výsledná částka 14,7 miliard eur je vyšší než v minulém víceletém rozpočtu i o 200 milionů eur vyšší než předpokládal návrh Evropské komise. Česká poslankyně Olga Sehnalová označila výslednou podobu a financování této "evropské vlajkové lodi" za "dobrou zprávu pro mladé lidi v Evropě".

Studentka (ilustrační foto)

Programu se účastní 33 států - 28 členských zemí EU a Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko a Turecko. Novinkou je vedle účasti sportovců i možnost záruky na půjčku na magisterská studia v zahraničí. Tato záruka by se měla vztahovat až na půjčku 12.000 eur (326.000 korun) u ročního studia a 18.000 eur u dvouletého magisterského studia v zahraničí.

Podle posledních údajů Evropské komise z letošního července využilo grantů z Erasmu od roku 1987 do konce školního roku 2011/2012 přes tři miliony studentů či účastníků pracovních stáží. Od roku 2000 studovalo v rámci Erasmu jinde v Evropě celkem 56.151 Čechů. V České republice studovalo za tuto dobu 34.709 studentů z jiných evropských států. Průměrně dostávali studenti z tohoto programu měsíčně 252 eur, které mají pokrýt část nákladů na studium v cizině.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!