Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Objevili částice rychlejší než světlo. Sami nevěří

Klíčová část LHC, detektor ATLAS (na konci) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíčová část LHC, detektor ATLAS (na konci) | foto: CERNReprofoto

ŽENEVA/MELBOURNE Fyzici z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN), kteří zaregistrovali částice menší než atom pohybující se zřejmě rychleji než světlo, jsou z výsledků svého měření zatím stejně překvapeni jako jejich skeptičtí kolegové. Prohlásili to na úvod konference v sídle organizace, kde jsou posuzovány další možnosti.

Australská fyzička Nicole Bellová přišla s možným vysvětlením podpořeným astrofyzikou - neutrina možná vylétávají ze zdroje o něco dříve než světlo, proto i dříve doletí.

V rámci experimentu pod názvem Opera naměřili odborníci CERN neutrinům, jedněm z nejpodivnějších fyzikálních částic, rychlost vyšší než světelnou, která představuje 299.792 kilometrů za vteřinu. Podle měření CERN neutrina dosáhla rychlosti 300.006 kilometrů za vteřinu. Potvrzení objevu z CERN by mohlo otřást Einsteinovou teorií relativity.

ČTĚTE TAKÉ:

"Můžete říct, že naměřený rozdíl je prkotina. To ale není, protože je to veličina, kterou můžeme změřit poměrně přesně, s minimální nejistotou," řekl mluvčí badatelů CERN Antonio Ereditato. "Budeme pokračovat v bádání tohoto jevu a trpělivě čekat na jeho potvrzení či vyvrácení," dodal. "Každý má právo přistupovat k tomu, jak chce: přemýšlet, trvat na něčem, snít. To, co vám ale říkám, nejsou mé sny," zdůraznil.

Objev, který může vyvrátit Einsteinovu teorii relativity

Pokud by se objev vědců z CERN potvrdil, bylo by to zásadní prolomení jednoho z hlavních pilířů současné fyziky. Podle Einsteinovy teorie relativity vyjádřené světově nejznámější rovnicí E=mc2, která je vědci na celém světě dosud uznávána jako správná, by nic nemělo být rychlejší než světlo. Avšak ani potvrzení experimentu CERN by ale ještě nemuselo znamenat úplný konec Einsteinových teorií, pouze ztrátu jejich univerzální platnosti a její omezení na určité oblasti.

Možnou vysvětlující teorii Australanky Bellové přinesl server CosmosMagazine.com. Vědkyně svou tezi opřela o astronomická pozorování z roku 1987, kdy vědci zaznamenali proud neutrin ze supernovy ve Velkém Magellanově oblaku, který je vzdálený 160.000 světelných let od Mléčné dráhy. Vědci tehdy zaznamenali proud neutrin z exploze o tři hodiny dřív, než na Zemi dorazilo světlo z výbuchu. "To ale neznamená, že neutrina letěla nadsvětelnou rychlostí. Znamená to jen, že neutrina opustila supernovu dřív a světlo v ní bylo uvězněno déle," zdůraznila Bellová. Pokud by se neutrina pohybovala rychlostí, kterou změřili vědci v CERN, dorazila by podle ní k Zemi o několik let dřív než světlo ze supernovy, ne pouze o pár hodin.

"Pozorování supernovy můžeme považovat za nezávislý experiment, který popírá měření v rámci experimentu Opera," uzavřela australská vědkyně.

Pouze v dosud nenalezenou lidskou chybu naproti tomu věří teoretický fyzik CERN Álvaro De Rujula, který se na pokusu kolegů nepodílel. Bude třeba prostě hledat a prověřovat. Když se ale chyba nenajde, a toto když je podle něj velmi velké, otevře to dveře pro divoké možnosti. "Každá člověk bude mít teoreticky možnost cestovat proti času a zabít svou matku dřív, než se narodí," řekl De Rujula.

Odborníci z CERN ale sami varovali před unáhlenými závěry z výsledků svého experimentu. Podle nich je třeba objev nejprve potvrdit pokusy v jiných zařízeních. Na světě jsou ale jen dvě další laboratoře, které mohou experiment z CERN zopakovat a přeměřit tak získané výsledky. Jednou z nich je japonské zařízení, které je v současnosti mimo provoz kvůli následkům březnového zemětřesení. Druhým je americká Fermiho laboratoř u Chicaga, která však má méně přesné přístroje než Evropané.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...