Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci našli částice rychlejší než světlo

Věda

  21:51aktualizováno  23. září 7:48
ŽENEVA - Vědci Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN), která provozuje unikátní velký částicový urychlovač (LHC) nedaleko Ženevy, zaregistrovali částice menší než atom, které se pohybují rychleji než světlo.

Klíčová část částicového urychlovače (LHC) foto: CERNReprofoto

Pokud se tento objev potvrdí, půjde o zásadní průlom do jednoho z dosud nenarušitelných pilířů vědy, uvedly dnes agentury s odvoláním na vědce. Někteří z nich ale varují před přílišným nadšením, dokud nebude objev potvrzen při dalších náročných testech v jiných zařízeních.

V rámci experimentu pod názvem Opera naměřili odborníci CERN neutrinům, jedněm z nejpodivnějších fyzikálních částic, rychlost vyšší než světelnou, která představuje 299.792 kilometrů za vteřinu, informovala BBC. Podle agentury AFP dosahují neutriny rychlosti 300.006 kilometrů za vteřinu.

E=mc2

Podle Einsteinovy teorie relativity (známá rovnice E=mc2), která je vědci na celém světě dosud uznávána jako správná, by nic nemělo být rychlejší než světlo.

"Pokoušeli jsme se pro to najít jakékoli možné vysvětlení," řekl podle BBC spoluautor pokusu Antonio Ereditato. "Chtěli jsme najít chybu, jakoukoli triviální chybičku, nebo i velmi komplikovanou chybu, případně nějakou záludnost, která by to vysvětlila. Ale nic jsme nenašli," dodal.

"No a když nic nenajdete, musíte si říct 'Tak dobře, teď s tím musím jít ven a požádat vědeckou veřejnost, aby si na to posvítila," řekl Ereditato.

"Mohou tím být všechny velké teorie současné fyziky, včetně té Einsteinovy a také relativní kvantové teorie, částečně postaveny na hlavu," nechal se slyšet francouzský fyzik Pierre Binetruy. Jejich zákony samozřejmě úplně nezaniknou, pouze přijdou o svou absolutnost.

Další vědec, Dario Autiera, zase připomněl, že je stále zapotřebí přijímat tyto informace s největší obezřetností, dokud se neověří "v úplně jiném systému". Fyzik Stavros Katsanevas v této souvislosti řekl, že nové zkoušky provedou američtí vědci, kteří již v minulosti dospěli k podobnému závěru, ale míra potenciální chybovosti byla ještě příliš vysoká. Do tří let by ale měli dospět k mnohem přesnějším výsledkům.

Naměřené hodnoty proto natolik překvapily badatele, že požádali své kolegy, aby nezávisle na nich ověřili měření dřív, než bude objev oficiálně zveřejněn. Nevylučují možnost, že diskuse ve vědeckých kruzích najde vysvětlení, aniž by byly dosud známé zásady fyziky zbořeny.

"Byl by to natolik senzační objev, pokud to bude pravda, že je s ním třeba zacházet velmi opatrně," řekl podle AP John Ellis, teoretický fyzik CERN, který ale není do objevu přímo zapojen.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat