Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ochočení pšenice trvalo tisíce let

Analýza zuhelnatělých klásků v severní Sýrii vede vědce k přesvědčení, že zušlěchťování pšenice trvalo ne stovky, ale tisíce let. První lidé, které živilo zemědělství, tak museli získat dostatek obživy z divokých plodin.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

PC

2. 6. 2006 21:19
Ochočená pšenice

Z celého článku mylně vyplývá, že během tisíce let se podařilo vyšlechti pšenici. Ve skutečnosti z něj vyplývá pouze to, že během tisíce let došlo k nárůstu podílu šlechtěné pšenice v celkovém objemu úrody pšenice. Kdo chodil alespoň na střední zemědělskou školu, tak ví, že vyšlechtit z plané traviny pšenici, která dozrává ve stejnou dobu, jejíž semena se na rozdíl od plané formy uvolní až procesem mlácení, jejíž slupka semene a celé semeno je dobře zpracovatelné a stravitelné lidskými zuby a orgány  je v pravém slova smyslu zázrak genetiky na který by nestačilo ani 10000 let šlechtění. Tento zázrak dnešní věda s veškerým svým pokrokem na poli genetiky a šlechtění nedokáže ani napodobit nebo opakovat. Dnešní věda dokáže jen drobné, téměř kosmetické  změny  v už vyšlechtěném základu. Tyto změny navíc s každou generací slábnou až opět zcela mizí, nejpozději  do několika let -na rozdíl od dávného šlechtitelského zázraku který přetrval 10000let. Hluboce se skláním před schopnostmi těchto pravěkých šlechtitelů. 

0 0
možnosti

Daniela

2. 4. 2006 13:11
Puť, puť, puť zrníčka
0 0
možnosti

mrholivo

2. 4. 2006 11:28
Terminologie v článku
je pod psa. Botanici a zemědělci mají v tomto směru přesné výrazivo. Překlad z francouzštiny do japonštiny, z japonštiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny udělal svoje. Není jasná ani původní otázka, na kterou práce odpovídá. Odnesl jsem si dojem, že podle autorů je vývoj kulturní pšenice od starověku ukončen. To je blbost, která by autorům v renomovaném časopise těžko prošla.
0 0
možnosti

šlechtění

2. 4. 2006 11:00
Šlechtění kulturní pšenice trvá tisíce let.
Čeština má výraz pro domestikaci, zkulturnění divokých rostlin, ne že ne, a už dávno. Zpočátku šlo o relativně prosté aktivity, spočívající ve výběru použitelnějších exemplářů. V této souvislosti uveďme jako příklad, co dokázali zahradníci dávno před dobou specifického doplňování jednotlivých komponent rostliny, tj. genů: v roce 1941 Wilhelm Kordes vytvořil nový botanický druh růže, rosa kordesii. Byl to největší úspěch šlechtitelů růží 20. století.
0 0
možnosti

kadlec

2. 4. 2006 6:44
já si ochočil rybíz na chalupě!
 
 A tedˇ se chystám chočit...
0 0
možnosti

MarikaTakto dopadne pokaždé, k

1. 4. 2006 18:48
stať překládá někdo, kdo sice zná jazyk, ale nezná problematiku oboru, jehož se odborný článek týká
I v bibli můžeme najít takové případy. Překladatel sice znal latinsky i řecky, ale neviděl třeba do problematiky starověkého zemědělství.
0 0
možnosti

Tazatel

1. 4. 2006 19:45
Re: stať překládá někdo, kdo sice zná jazyk, ale nezná problematiku oboru, jehož se odborný článek týká
Příklad?
0 0
možnosti

Olda

1. 4. 2006 18:04
jednoduché počty
Jak to vědci ti mají jednoduché. Když jim výpočet nevychází, přidají jednu nulu. Nebo raději dvě.
0 0
možnosti

Angela

31. 3. 2006 22:48
Jeste ze ja nemusim....
Inu énu, nemeli to nasi predci nijak obzvlast jednoduché, museli teprve ochočovat. Jsem docela rada, ze jsem se narodila uz "do hotového", kdy už vsechno ochočeno bylo a je. 
0 0
možnosti

michal

31. 3. 2006 22:28
starověký život byl bohatší, než jen naznačeno, měl i
řadu symbolických rituálů, ne všechno bylo min imální...je sklizeň hospodáře a sklizeň chudáků na témže poli v pramenech doložená...chudí chodili sklízet, paběrkovatpo sklizni, třeba to byli oni, kdo zavedl nepukavou pšenici...tolik dohad, příklad z tisíců zvyklostí odborníky zapomenutých či neznámých
0 0
možnosti

Vlasak

31. 3. 2006 18:20
Zamysleni
Blahopreji k ukonceni mesice brezna anebo jak rika ceska mluva: brezen, do hospody vlezem, duben, jeste tam budem na vecne casy a nikdy jinak!!!
0 0
možnosti