Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Výuka přímo na jevišti: ostravské divadlo připravilo program pro žáky

Národní divadlo moravskoslezské je největší profesionální divadlo v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní divadlo moravskoslezské je největší profesionální divadlo v... | foto: Wikipedie.czReprofoto

OSTRAVA Ostravské Národní divadlo moravskoslezské připravilo speciální program pro žáky základních a studenty středních škol, na kterém zazní slavné operní árie. Například duet Znám jednu dívku z Prodané nevěsty. Projekt chce dětem a mladým lidem přiblížit operní umění. Koncerty se konají jako součást programu Roku české hudby. V neděli to řekla mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Na koncertech účinkují hudebníci, sboristé i operní sólisté Moravskolozského národního divadla (NDM). "Program je určen pro všechny věkové kategorie základních i středních škol. Kapacita je 50 účastníků. Školy se mohou hlásit u nás v divadle," doplnila.

Nejznámější árie

Ateliér pro děti a mládež při NDM pořádá interaktivní koncertní program ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka. Žáci a studenti se seznámí se stěžejními osobnostmi české hudební tradice a jejich dílem. "Kostýmovaní sólisté a hudebníci pro studenty zazpívají a zahrají nejznámější české árie a duety Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů," přiblížila program divadelní lektorka Tereza Strmisková.

Kromě duetu Kecala a Jeníka z Prodané nevěsty zazní například i sklady Měsíčku na nebi či árie vodníka z Rusalky Antonína Dvořáka. Prostor dostane i Leoš Janáček a části z jeho Moravská lidové poezie.

Čtyřka na konci roků hudby

Myšlenka projektu Rok české hudby vznikla již v roce 1924. Letopočty zakončené čtyřkou jsou od té doby tradičně vnímány nejen v Česku, ale i v zahraničí jako takzvané roky české hudby. Záštitu nad současným projektem převzali dirigent sir Simon Rattle a jeho manželka Magdalena Kožená.

Rok české hudby zakončí galakoncert světových sólistů s českými profesionálními orchestry v pražské O2 Aréně 17. prosince. Koncert připravuje Asociace hudebních festivalů ČR a Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR. V rámci programu Rok české hudby 2014 se letos uskuteční zhruba 800 akcí, z toho 300 v zahraničí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....