Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ozbrojené a nebezpečné šimpanzice

PRAHA Vývoj zbraní mohl začít z vědomí vlastní slabosti, naznačuje v časopise Current Biology on-line Jill Pruetzová z Iowské státní univerzity v USA a Paco Bertolani z univerzity v britské Cambridge.

Tým Pruetzové od roku 2001 zkoumá šimpanze hornoguinejské ve Fongoli na jihovýchodě Senegalu. Tlupa tvořená 20 samci a 15 samicemi různého věku obývá suchou a horkou savanu posetou stromy, keři a ostrůvky lesa.

Vědci se soustředili především na dospělé samce, ale největší překvapení jim připravili fyzicky slabší příslušníci tlupy. Biologové se několikrát stali svědky toho, jak někteří šimpanzi sondovali dutiny kmenů a větví čerstvě ulomenými pruty. Nešlo přitom o žádné klacíky, ale o větve s průměrnou délkou asi 60 centimetrů. Šimpanzi tyto nástroje opracovali a vzdálenější konec zaostřili zuby.

Ukázalo se, že takhle loví komby ušaté. Tyto drobné noční poloopice den prospí ukryté v dutinách stromů. Šimpanzi do dutin vší silou bodali zaostřeným prutem jako oštěpem či kopím, aby svou kořist ochromili. Kdyby je jen vyplašili, svižné komby by jim mohly snadno utéct.

Používání zbraní s sebou nepřineslo loveckou „revoluci“. Z 22 pokusů mezi březnem 2005 a srpnem 2006 zaznamenali vědci jediný úspěch (i když patrně nebyli u všech). Adolescentní (u šimpanzů mezi 9. a 13. rokem) samice Tumbo si udělala oštěp celkem pětkrát, ale vyplatilo se jí to pouze jednou. Po zuřivém bodání z dutiny vytáhla ulovenou kombu.

I přes tuto relativní neúspěšnost však šimpanzi opracovávali pruty tak, jako by to bylo běžné. Celkem se tak chovalo deset jedinců, v převážné většině samice a nedospělí jedinci. „Slabší jedinci museli projevit vynalézavost, aby vyřešili problém, s nímž si dospělí samci poradí díky svým svalům,“ řekla Jill Pruetzová agentuře AFP.

O komby se šimpanzi nedělí
Tumbo ulovenou kombu sežrala sama, ač ji pozorovali jiní šimpanzi včetně dospělých samců. Není divu, že byla sobecká, komby neváží ani čtvrt kilogramu. O větší kořist se šimpanzi dělí, jak v jiných oblastech, tak ve Fongoli. Například místní dospělí samci se o deset dní dříve dělili o maso uloveného kočkodana obecného.

V suchém Fongoli však nežije obvyklá opičí kořist šimpanzů, guerézy červené. Lov a konzumace komb a jiných poloopic se nikdy předtím u šimpanzů nepozorovaly.

Používání nástrojů bylo u šimpanzů pozorováno už v 25 různých situacích. Nejčastěji si pomáhají stébly či klacíky při „rybaření“ hmyzu a kameny či kusy dřeva při rozbíjení ořechů. Ví se jen o jedné tanzanské samici, jež prutem plašila z dutiny veverku. Ve Fongoli bylo u šimpanzů poprvé zaznamenáno použití prutů jako loveckých zbraní.

Tamější šimpanzi obývají podobné prostředí jako australopitekové, tvorové na evoluční dráze k člověku před vznikem lidského rodu Homo. Vysoké zastoupení samic a mladých jedinců mezi lovícími podporuje novější názory paleoantropologů o důležitosti něžného pohlaví a mladších ročníků při vynalézání nástrojů včetně zbraní.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Pronájem bytu 3kk 66m2 se dvěma balkony a sklepní kójí, Brandýs nad Labem
Pronájem bytu 3kk 66m2 se dvěma balkony a sklepní kójí, Brandýs nad Labem

Jasmínová, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
17 000 Kč/měsíc