Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Padající hvězdy vyvrcholí v sobotu 13. srpna

Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid. |

PRAHA Na obloze se už objevují padající hvězdy a blíží se den, kdy aktivita nejznámějšího meteorického roje Perseidy vyvrcholí. Bude to v sobotu 13. srpna kolem 8:00 středoevropského letního času. V té době bude podle astronomů létat kolem sedmdesáti meteorů za hodinu.

Špatnou zprávou je, že v týž den bude Měsíc v úplňku a bude svým svitem rušit pozorování. A spoléhat se nelze ani na letošní vrtkavé počasí. Sledovat padající hvězdy ale bude možné před i po tomto datu.

VÍCE O PADAJÍCÍCH HVĚZDÁCH

Astronomové doporučují pozorování vleže s dobrým výhledem na souhvězdí Persea, kde mají meteory radiant, což je místo, odkud jakoby vylétají. Podle astrofyzika Jiřího Grygara je vhodné někdejší spartakiádní lehátko a místo, kde neruší veřejné osvětlení.

Slzy svatého Vavřince

V Česku se říká Perseidám padající hvězdy nebo slzy svatého Vavřince, který má svátek 10. srpna. Vavřinec byl římský klerik, který byl umučen v roce 258 při pronásledování křesťanů. Za živa byl upečen za to, že odmítl vydat císaři církevní poklady a místo toho je rozdal chudým. Za svatého ho mají katolíci, pravoslavní a některé větve anglikánské a luteránské církve.

Původcem Perseid je rozpadlá kometa Swift-Tuttle, která byla objevená v roce 1862 a ve své dráze zanechává prachové částečky. Když se dráha Země zkříží s dráhou komety, částečky kometárního prachu vletí vysokou rychlostí do zemské atmosféry, třením o vzduch se zahřívají a vzplanou. Tak vznikají jasné světelné čáry na obloze - meteory. Prachové částečky jsou velmi malé, obvykle nemají hmotnost ani jeden gram. O přeměnu pohybové energie na světlo a teplo se postará právě jejich vysoká rychlost.

Velké částice zazáří jasněji než nejjasnější hvězdy a někdy více než Měsíc. Takovým meteorům astronomové říkají bolidy. Nestačí-li se bolid vypařit a spadne na zemský povrch, říká se mu meteorit. Ještě před vstupem do atmosféry se kometární částice nazývají meteoroidy.

Někdy i 1000 za hodinu
Souhvězdí Persea je obklopeno souhvězdími Kasiopea, Andromeda, Vozka a Býk. Prochází jím Mléčná dráha a je v něm také možné vyhledat mnoho zajímavých hvězd a hvězdných soustav. Podle řecké mytologie byl král Perseus synem vládce bohů Dia. Podobně jako jiné mytologické postavy byl podle starověkých mýtů proměněn ve hvězdy a pozdvižen na oblohu, kde září jako souhvězdí.

Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid.

Meteorických rojů je velké množství. Vedle Perseid jsou také velmi známé Leonidy, které vylétají ze souhvězdí Lva (latinsky Leon). Jejich původcem je Tempel-Tuttleova kometa, objevují se kolem 18. listopadu a čas od času se na obloze postarají o podívanou, které astronomové říkají meteorický déšť. V takovém případě jich létá více než 1000 za hodinu.

Méně známé Geminidy se objevují v prosinci. Jejich zdrojem není kometa, ale zcela výjimečně planetka. Srazila se patrně s jinou planetkou, a tak se mohl vytvořit pás částic, který je podobný jako u komet a který se za ní táhne.

Křišťálová lupa 2011

Astronomové odhadují, že na Zemi každý rok dopadne 5000 až 17.000 tun meteorického materiálu. Přes 20.000 meteoritů se nachází v majetku muzeí, vědeckých institucí i soukromých sběratelů. Běžným lidem jsou ale bližší ty, které proletí atmosférou, krátce zazáří a zmizí. "Podívej, padá hvězda, rychle si něco přej," říkají si lidé za jasných letních nocí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!