Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Piráti míří do politiky, co lze čekat?

Předseda Pirátské strany Rick Falkvinge (vlevo) a její místopředseda a europoslanec Christian Engström. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Pirátské strany Rick Falkvinge (vlevo) a její místopředseda a europoslanec Christian Engström. | foto: ČTK

Porušování autorských práv prostřednictvím internetu, pročež se vžil termín počítačové pirátství, poutá čím dál tím větší zájem veřejnosti a začíná z virtuálního prostředí pronikat do reálné politiky.

Zatímco případy zadržených a souzených pirátů plní média jen okrajově, v případě serveru Pirate Bay a jeho odsouzených provozovatelů se na Švédsko zaměřila pozornost celého světa, a to nejenom kvůli působnosti tohoto serveru, ale také v očekávání zajímavého precedensu – můžete být odsouzeni i za to, když na nelegální obsah jen odkazujete, ale sami ho nenabízíte? Následné tahanice ohledně podjatosti soudce jen vyvolaly další vlnu mediálního zájmu, která zároveň posloužila jako bezplatná reklamní kampaň pro „pirátskou stranu“.

Ta nese oficiální název Piratpartiet (The Pirate Party) a v letošních eurovolbách získala 7,1 procenta hlasů, což ji dává celkem jednoho europoslance z 18 vyhrazených pro Švédsko.

Jeho faktická moc cokoli změnit bude v obří evropské mašinérii prakticky nulová. Tento mandát má však jiné ambice. V první řadě snahu upozornit na daný problém. Christer Engström, čerstvý majitel poslaneckého mandátu, se už při svém zvolení stál miláčkem kamer i ostatních médií jako jakási kuriozita voleb a dá se předpokládat, že podobná vlna zájmu se k němu vrátí pokaždé, když se bude někde probírat problematika pirátství.

Podpora voličů je také vítanou morální vzpruhou pro počítačové piráty. Ti měli už mnoho idejí, jak se vypořádat s pro ně nevýhodnými národními legislativami, ale žádnou z nich nebyli schopni dovést do praxe. Stačí si například vzpomenout na ambiciózní plán počítající s vybudováním umělého ostrova v mezinárodních vodách, který by sloužil k provozu pirátských serverů a na které by byly všechny soudy světa krátké.

Inspirace pro zahraničí
Tento nevídaný úspěch se stal inspirací pro další podobně smýšlející lidi v různých částech světa, Českou republiku nevyjímaje. Vznik zdejší České pirátské strany už inspiroval dubnový soud s Pirate Bay, ale i přes veškerou snahu přípravného výboru nestihla volby do Evropského parlamentu. O přízeň voličů se tak bude ucházet v podzimních předčasných parlamentních volbách.

Svou inspiraci švédským vzorem autoři otevřeně přiznávají. Stejně jako tam, i zde strana přímo nevyzývá k porušování či naprostému ignorování autorského práva, ale navrhuje diskusi nad jeho formou, uplatňováním a vymáháním. „Současní politici jsou digitální negramoti,“ píše se doslova v tiskovém prohlášení nově vzniklé strany, což dokládají časté případy toho, kdy jsou zástupci státu účelově manipulováni softwarovými firmami. Zmiňován je například bývalý ministr vnitra Langer a jeho prodlužování smluv s Microsoftem.

Švédský úspěch má své odezvy i na Slovensku, kde se v těchto dnech rodí strana podobného zaměření. Prozatím pouze virtuálně – na sociální síti Facebook. Až se podaří nasbírat dostatečné množství virtuálních příznivců, přesune se ke sbírání opravdových podpisů. Aby mohla být zaregistrována, musí jich získat deset tisíc.

Zhruba ve stejné fázi se nachází i příprava pirátské strany v Maďarsku. Naopak ve Španělsku, Polsku, Německu a ve Francii už takováto politická uskupení aktivně působí.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.