Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Populace plameňáků se příští rok rozroste, soudí vědci

Plameňák - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plameňák - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

DÁRESALÁM Statisíce plameňáků malých se začaly slétat k tanzanskému jezeru Natron k hnízdění. Vědci, kteří je pozorují, soudí, že letošek bude jeden z nejúspěšnějších roků v rozmnožování tohoto druhu od roku 2007.

Tři čtvrtiny populace plameňáků malých žijí na jezerech východní Afriky, ale hnízdí jenom za ideálních podmínek. Sarah Wardová z univerzity v Southamptonu hovoří o fantastické podívané.

Plameňáci

Plameňák malý dospívá ve třech až čtyřech letech. Hnízdí nepravidelně, podle podmínek. Samice snášejí vždy jen jedno vejce. Mláďata pak žijí ve skupinách, které rodiče hlídají společně.

"Hnízdění až milionové kolonie není neobvyklé, pokud jsou podmínky v jezeře Natron příznivé a jsou-li zvířata zdravá," řekl Wardová stanici BBC. Plameňáci malí migrují v oblasti alkalických jezer východní Afriky. K hnízdění využívají ale hlavně tanzanský Natron, který poskytuje mělké vody s ostrovy nedostupnými z břehů. Kolonii lze proto pozorovat jedině z letadel.

Wardová řekla, že k jezeru v noci v těchto dnech přelétávají velká hejna. Keňské jezero Bogoria nedávno opustilo 700 000 jedinců a zamířili směrem k Natronu.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavními podmínkami pro hnízdění je dostatek potravy a ideální množství srážek nad jezerem. To, že v minulých letech mladé vyvedly jen malé kolonie, se dává do souvislosti se suchem a nízkou hladinou vody. "Jestliže hladina dostoupá do ideální výše, odkryjí se ostrovy uprostřed jezera.

Plameňáci tam mohou založit hnízda a nerušeně vyvést mladé," řekla Wardová. Před predátory je chrání také alkalická voda jezera. Když je vody málo, dostanou se na ostrovy hyeny, před nimiž ptáci prchají a hnízda ponechají napospas.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?