Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Podle vědců jsou bílí žraloci ohroženější, než se předpokládalo

Žralok bílý (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žralok bílý (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRETORIA Žralok bílý je ve světových mořích mnohem ohroženější, než se dosud předpokládalo. K tomuto závěru dospěli podle agentury DPA mořští biologové na základě zjištění alarmujícího malého počtu těchto zvířat ve vodách u pobřeží Jihoafrické republiky, které by pro ně podle vědců měly být "rájem".

"V pobřežních vodách u města Gansbaais jsme napočítali 532 bílých žraloků, což je jen polovina množství, které jsme předpokládali," řekl agentuře americký mořský biolog Oliver Jewell. Přitom pobřežní pás kolem Kapského města je považován za oblast s nejhustší populací žraloka bílého na světě.

Ročně je zabito přes 73 milionů žraloků

Uvádí se, že ročně je zabito kolem 73 milionů všech druhů žraloků. Jen Hongkong dováží kolem 10 tisíc tun ploutví, které jsou následně exportovány na čínskou pevninu. Kilogram prvotřídních sušených ploutví stojí v Hongkongu až 10 tisíc hongkongských dolarů (téměř 25 tisíc korun) a miska polévky se prodává za víc než 1000 hongkongských dolarů.

Za nadměrné lovení těchto paryb může především jejich obliba v asijské kuchyni. Jsou používány k přípravě polévky, kterou mnozí Asiaté považují za lahůdku a která se často podává na luxusních banketech v Číně.

Jewell při svém pětiletém výzkumu dospěl k závěru, že celkový počet žraloků bílého na celém světě je rovněž poloviční, než se soudilo. Podle dosavadních odhadů by jich mělo být 3 tisíce až 5 tisíc.

Jestliže je Jewellova domněnka správná, pak bílý žralok patří k nejohroženějším živočišným druhům na světě. "Je nejvyšší čas zvýšit jejich ochrany," zdůrazňuje americký vědec.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...