Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Podnikání na Měsíci se rozjíždí. Moon Express získala povolení pro komerční let

Měsíc Cháron, pojmenovaný po mytologickém převozníkovi v podsvětí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíc Cháron, pojmenovaný po mytologickém převozníkovi v podsvětí. | foto: NASA

PRAHA Mířit vysoko. Tak zní jedna z mnoha klišovitých, obvykle bezobsažných byznysových frází. V případě americké společnosti Moon Express však jde o heslo více než výstižné. Jak minulý týden její šéfové oznámili, bude vůbec prvním podnikatelským subjektem, který uskuteční let s přistáním na Měsíci. V tomto týdnu dostala zelenou ke startu od vlády Spojených států a její dlouho očekávaný projekt se tak uskuteční už v příštím roce.

„Toto povolení ukazuje, co dokáže hrstka podnikatelů, když si jde tvrdě za svým. Je to první krok pro všechny pionýry komerčních vesmírných letů,“ uvedl k tomu pro televizi CNBC šéf a zakladatel společnosti Moon Express miliardář Na veen Jain.

Cenné helium

I kdy ž se uskutečnění letu v roce 2017 zdá být šibeničním termínem, Moon Express musí datum bezpodmínečně stihnout. Účastní se totiž soutěže Lunar X Prize, kterou sponzoruje Google, společně s dalšími patnácti týmy. Vítězi, který vypraví úspěšnou misi s přistáním na Měsíci, slibuje vyplatit dvacet milionů dolarů. Zákony Spojených států přitom pro komerční lety nejsou uzpůsobeny, a vláda tak musela schválit výjimku.

Proč se ale vůbec na Měsíc hnát? Jaký důvod mají komerční společnosti k vesmírným letům, které vždy sponzorovaly nejmocnější státy světa? Lákadlem mají být především zásoby nerostných surovin, ke kterým kromě železa patří na zemi řídce se vyskytující minerály a vzácné kovy. Tím potenciálně nejvýnosnějším elementem by mělo být helium 3 (jinak nazývané tralfium), které by se mohlo mohlo v budoucnu stát palivem nové generace pro termonukleární fúzi. Dodejme, že žádné fúzní elektrárny zatím na světě neexistují a nejsou ani ve výstavbě. Podle CNBC dosahuje hodnota surovin na Měsíci až bilionů amerických dolarů.

Zpět na Měsíc.

Ale zpět k plánovanému startu Moon Expressu. Jeho zařízení vynese do vesmíru raketa Electron, kterou pro změnu vyvinula jiná komerční společnost – Rocket Lab. Ta v současnosti na Novém Zélandu buduje vlastní středisko pro start do vesmíru. Vynesení rakety na oběžnou dráhu by dle zástupců firmy mělo stát „pouze“ pět milionů dolarů, což je ve srovnání se starými vesmírnými programy skutečně zanedbatelná částka. Jejich hodnota se dle publikovaných zpráv pohybovala ve stovkách milionů dolarů. Dokonce i raketa Falcon 9 společnosti SpaceX (založená miliardářem Elonem Muskem) potřebuje k vypuštění na oběžnou dráhu 50 milionů dolarů.

Čína nikdy nespí

Prozatím se na povrchu Měsíce uskuteční jen průzkumné práce. O žádné těžbě, nebo dokonce o lidské posádce zatím nemůže být řeč. Robotický lunární modul bude mít za úkol pořídit fotografie a vzorky. Již teď je jisté, že let kromě toho ponese šest různých zařízení, například pro Mezinárodní lunární observatoř nebo pro univerzitu v Marylandu. Na Měsíci by též měla být umístěna kamera, jejíž výstup bude veřejně dostupný prostřednictvím serveru YouTube.com.

Američtí vesmírní experti vesměs doufají, že plánovaný let je jen začátkem v renesanci vesmírných letů. Přinejmenším se očekává, že americká vláda přijme nové zákonné úpravy, které by komerční lety učinily snadnější. Na to čeká i zmiňovaná Muskova SpaceX, která plánuje už velmi brzy, v roce 2018, uskutečnit první komerční let na Mars.

Zdá se navíc, že stojíme na prahu dalších mezinárodních vesmírných závodů, do nichž se hodlá zapojit také Čína. Ta uskutečnila jako třetí stát na světě přistání na Měsíci v roce 2013 a příští rok plánuje úspěch zopakovat a přivézt na zem vzorky z měsíčního povrchu. Také říše středu má zřejmě zálusk na drahocenné Helium 3.

„Díky technologickému pokroku máme tento osmý kontinent, Měsíc, na dosah ruky,“ řekl k tomu Barney Pell, spoluzakladatel Moon Expressu a bývalý vysoce postavený pracovník agentury NASA. „Čekáme pozitivní dopad na celý svět. Nabízí se nám cesta pro budoucí rozvoj lidstva jako takového,“ myslí si vědec a podnikatel v jednom.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!