15. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Pomahač transplantoval pacientovi obě ruce

Tým českého chirurga Bohdana Pomahače transplantoval v nemocnici v Bostonu obě ruce pětašedesátiletému Američanovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tým českého chirurga Bohdana Pomahače transplantoval v nemocnici v Bostonu obě ruce pětašedesátiletému Američanovi | foto: ČTK

BOSTON Tým českého chirurga Bohdana Pomahače transplantoval v nemocnici v Bostonu obě ruce pětašedesátiletému Američanovi, který před devíti lety kvůli krevní infekci přišel o všechny končetiny. Informoval o tom server Boston.com. Pomahačův tým v minulosti provedl několik transplantací obličeje.

Lékaři provedli dvanáctihodinovou operaci minulý týden. Museli pod loktem spojit kosti, šlachy, svaly, nervy i cévy pacienta Richarda Mangina s rukama anonymního dárce. Podle chirurgů byla operace úspěšná a Mangino se dobře zotavuje.

Mangino na tiskové konferenci hýřil optimismem. "Je to, jako byste mohli létat. Jako by se ptákovi vrátila křídla," řekl novinářům. Už prý začíná čas od času cítit své nové prsty a zápěstí.

Bude ale trvat ještě několik měsíců, než bude moct nové ruce plně používat. Příští rok a půl bude pět dnů v týdnu docházet do nemocnice na rehabilitace. I bez rukou se dokázal Mangino sám oblékat, v zimě čistil od sněhu chodník u domu a dokonce s pomocí protézy maloval obrazy. Přiznal však, že každodenní život byl hodně vyčerpávající.

Novinářům řekl, že toužil znovu vnímat dotyky, plavat a vrátit se ke hraní na kytaru, s níž v 60. letech doprovázel několik menších kapel.

Magnino byl před svým onemocněním leteckým dispečerem. V roce 2002 ale měl ledvinové kameny, od nichž dostal otravu krve. Lékaři se mu tehdy snažili končetiny zachránit. Nakonec mu ale museli amputovat nohy 20 centimetrů pod kolenem a ruce 15 centimetrů pod loktem.

Pomahačův tým už letos provedl druhou transplantaci obou rukou. V květnu lékaři transplantovali paže Američance Carle Nashové, kterou znetvořil šimpanz. Ženě lékaři rovněž dali nový obličej. Paže ale později museli znovu odejmout, protože je tělo pacientky nepřijalo.

Kromě operace Nashové provedl Pomahačův tým letos ještě další dvě transplantace obličeje. Byli vůbec prvními lékaři, kteří ve Spojených státech tuto operaci provedli. Všechny tři transplantace obličeje byly úspěšné.

Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!