7. května 2012 7:00, aktualizováno  7:46 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Izraeli našli hrob biblického krále Heroda Velkého

Před pěti lety našli v Izraeli hrob biblického krále Heroda  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před pěti lety našli v Izraeli hrob biblického krále Heroda | foto: ČTK

JERUZALÉM/ PRAHA Objev hrobu židovského krále Heroda Velkého, které izraelští archeologové oznámili 7. května 2007, byl před pěti lety velkým překvapením.

Římany dosazený panovník Judeje, který je díky křesťanské bibli znám hlavně svým příkazem k "vraždění neviňátek", byl pohřben v bohatě zdobeném sarkofágu v pouštní pevnosti Herodium. Tu sám založil kolem roku 23 před naším letopočtem zhruba 12 kilometrů jižně od Jeruzaléma a využíval ji i jako letní palác.

ČTĚTE TAKÉ:

Do dnešních dnů se ale dochovaly jen zbytky původní pohřební schránky. Sedm desítek let po smrti panovníka, který vládl mezi lety 39 a čtyři před naším letopočtem, totiž zachvátilo Judeu židovské povstání, kterému podle archeologů padl za oběť i Herodův sarkofág.

V hrobě navíc vědci vedení profesorem Hebrejské univerzity Ehudem Necerem nenalezli ani žádné kosti, i ty totiž byly už před téměř dvěma tisíci lety zřejmě ukradeny při útoku židovských rebelů.

ČTK, Lidovky.cz

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz