24. června 2011 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Mexiku prozkoumali nedotčený mayský hrob

Mayská pyramida a palác ve městě Palenque v jižním Mexiku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mayská pyramida a palác ve městě Palenque v jižním Mexiku | foto: Reprofoto

MEXIKO V mexickém Palenque našli archeologové nedotčený hrob mayského panovníka, uzavřený 1500 let. Podle agentury AP se do něj podařilo zasunout kameru, která zachytila netknutou pohřební komoru se stěnami natřenými načerveno, nádoby a části pohřebního rubáše.

Na dálku ovládaná kamera poskytla snímky devíti postav namalovaných černou barvou na zářivě červeném podkladu. Na podlaze se zelenými ornamenty stojí několik nádob.

Národní historický a antropologický ústav oznámil, že archeologové o existenci hrobu věděli od roku 1999. Nedokázali se do něj ale dostat, protože je pod nestabilizovanou pyramidou a otevření hrobky by mohlo přivodit její poškození.

Domnívají se, že v ní jsou ostatky mayského panovníka, který žil mezi lety 431 až 550. Do té doby spadá klasické období mayské civilizace; Palenque je jedním z nejcennějším archeologických nalezišť.

"Znaky pohřebního místa naznačují, že kosti náleží panovníkovi z Palenque, pravděpodobně jednomu ze zakladatelů dynastie," řekla archeoložka Martha Cuevasová.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz