23. července 2017 10:28 Lidovky.cz > Relax > Věda

Prolezte si vesmírnou stanici ISS. Google vytvořil virtuální procházku na oběžné dráze

Google umožňuje prohlídku Mezinárodní vesmírné stanice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google umožňuje prohlídku Mezinárodní vesmírné stanice. | foto: Google Street View

WASHINGTON/PRAHA Google umožňuje prohlídku Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Díky své aplikaci Street View, která umožňuje prohlížet si ulice a řadu dalších míst po celém světě. 360stupňová exkurze se všem uživatelům Googlu otevřela ve čtvrtek. Návštěvníci si kromě pracovních místností mohou prohlédnout i soukromé prostory astronautů.

Jaké vybavení astronauti k dispozici? Jak si zdobí zdi? Kde mají toalety, kde se myjí, kde jedí? Všechny tyto otázky - a více - lze vidět ve virtuální prohlídce ISS. Snímky potřebné pro sestavení procházky vesmírnou stanicí zachytil francouzský astronaut Thomas Pesquet, který pracuje pod Evropskou vesmírnou agenturu.

Pesquet na Mezinárodní vesmírné stanici strávil šest měsíců, během kterých v rámci své poslední vesmírné mise ve spolupráci s Googlem zachytil vnitřek současně vůbec jediné trvale obydlené vesmírné stanice, informoval server listu The Washington Post.

O projektu se Pesquet rozepsal i na svém blogu. Bylo podle něj vždy těžké najít slova nebo pořídit fotografii, která přesně vystihuje, jaký pobyt na vesmírné stanici vlastně je. „S Googlem jsem na své poslední misi zachytil snímky pro Street View, abych mohl sdílet, jaké je to být ve vesmíru.“

Mezinárodní vesmírná stanice oficiálně funguje od roku 2000, kdy se v ní ‚zabydleli‘ první astronauti. Od té doby se nikdy neocitla bez lidské posádky. Její aktuálně tříčlenná posádka se obměňuje každých šest měsíců, ještě v dubnu letošního roku byly ale posádky dvakrát tak velké.

Stanice je umístěna na nízké oběžné dráze Země, zhruba 400 kilometrů nad povrchem. Své prostory zde mají Spojené státy, Rusko, Japonsko, Kanada a Evropská unie.

proPavlína Procházková

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.