6. srpna 2009 10:46 Lidovky.cz > Relax > Věda

Programu Skype hrozí zánik

Skype. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skype. | foto: eBayReprofoto

Komunikační program Skype, který umožňuje bezplatné volání po internetu a levné hovory do pevných a mobilních sítí po celém světě, možná brzy skončí. Vlastník Skypu, společnost eBay, se totiž soudí s jeho tvůrci o práva k technologii, na níž aplikace běží.

V říjnu 2005 koupil eBay coby provozovatel nejznámější internetové aukční síně službu Skype od firmy Joltid. Součástí obchodu, jehož hodnota dosáhla 2,6 miliardy dolarů, ovšem nebyly práva k technologii peer-to-peer, kterou Skype používá ke své činnosti.

Spory mezi oběma společnostmi nastaly v okamžiku, kdy se eBay rozhodl tuto technologii inovovat, na což nemá údajně podle smlouvy právo. Firma Joltid, která dříve bez úspěchu požadovala zvýšení licenční poplatků za pronájem této technologie, se proto rozhodla celou věc hnát k soudu.

Další možnosti volání přes internet

Microsoft NetMeeting, VoIPBuster, Jajah, X-Lite, TeamSpeak, Ventrilo, klikniavolej.cz ...

Pokud Joltid spor vyhraje, přijde Skype o jádro celého programu, bez něhož nebude moci nadále fungovat. V tomto případě bude Skype muset přejít na alternativní řešení, což se samozřejmě neobejde bez obrovských komplikací, nebo svou činnost definitivně ukončit. Verdikt soudu má být znám až v červnu příštího roku.

Skype

Skype je celosvětově nejrozšířenější program pro telefonickou komunikaci přes internet. Počet jeho uživatelů dosahuje téměř půl miliardy, z nichž 40 milionů se k němu přihlašuje denně. Program existuje ve verzi pro Windows, Mac OS a Linux. Nainstalovat ho lze rovněž na telefony s operačním systémem Windows Mobile, iPhone, Nokia N800/N810 a herní konzoli Sony PSP. Dostupná je také verze Lite napsaná v jazyce Java, který dnes podporuje většina mobilů.


Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...