Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Projektory míří ze stolů do mobilů

Samsung GT-i7410 bude zřejmě prvním mobilem s projektorem na našem trhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samsung GT-i7410 bude zřejmě prvním mobilem s projektorem na našem trhu. | foto: SamsungReprofoto

Projektory v mobilních telefonech nejsou sice žádnou novinkou, ale nyní se zdá, že díky představenému modelu od Samsungu, se už brzy stanou běžnou součástí trhu.

Myšlenka spojit mobilní telefon a projektor dráždí vývojáře už poměrně dlouhou dobu. Už od doby, kdy se objevily první barevné displeje, bylo jakékoli multimediální využití omezeno fyzickou velikostí obrazovky, která se musela podřizovat samotnému přístroji. I když se to návrháři snažili kompenzovat všemožnými konstrukčními nezvyklostmi (například různé otevírací konstrukce, anebo mobily zcela bez klávesnice), obrazovka stále nemohla dosáhnout parametrů, kdy by na ní bylo možno sledovat delší program, nemluvě o tom, kdy se toho chce účastnit více lidí.

Při konvergenci těchto dvou zařízení však nebylo možno použít standardních technologií. Lampy v běžných projektorech produkují velké množství tepla, jsou náročné na přísun elektrické energie a ani s jejich životností to nebývá nejrůžovější.

Průlom přinesl až vývoj firmy 3M. Ta nahradila běžnou lampu zobrazovačem založeným na principu tekutých krystalů (LCOS). Jako zdroj světla posloužily vysoce svítivé diody. Celý projektor se přitom podařilo vměstnat do krychličky o rozměrech 2 x 1 x 1 cm, přičemž úhlopříčka promítaného obrazu s VGA rozlišením může dosahovat až jednoho metru.

Firma 3M se však do produkce projektorů sama nepustila, pouze nabízela jejich dodání (ať už hotových výrobků nebo know-how) ostatním výrobcům elektroniky. Jedním z prvních funkčních prototypů, který se na této bázi objevil, byl projektor Optoma Pico od Textas Instruments. Nejednalo se však o vestavěný projektor, ale samostatný přístroj kapesních rozměrů, který umí komunikovat s přístroji s televizním výstupem. Velikost úhlopříčky promítaného obrazu mohla dosáhnout až metr a půl.

Přesto se však nejednalo o plnohodnotné spojení mobilu a projektoru, i když tato možnost byla demonstrována s některými high-end modely. Další řešení, které na různých veletrzích představovali většinou neznámí asijští výrobci, měly spíše charakter prototypů, které se nikdy nedostaly do masové výroby.

Bude Samsung první?
Pokud půjde vše podle plánu, v polovině roku bychom se i na našem trhu měli setkat se Samsungem, který má projektor jakou svou integrální součást. Nese označení GT-i7410 a na první pohled se nijak zásadně neliší od běžných mobilů poslední doby, které se rozhodly zbavit klávesnice a vsadit na velký dotykový displej.

Na svrchní části přístroje však nalezneme „oko“ projektoru doprovázené otočným ovladačem pro zaostřování obrazu. Ten může nabývat velikostí úhlopříčky od 30 do 100 centimetrů.

V této souvislosti každého ihned napadne otázka výdrže baterie. Podle prvních testů prototypu se zdá, že by měla stačit na promítání jednoho celovečerního filmu.

Cena přístroje zatím nebyla stanovena.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...